Historia

Kuwejt. Polscy archeolodzy znaleźli figurkę sprzed 7 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 05:40
Figurkę sprzed 7 tysięcy lat i lokalnej produkcji ceramikę odkryli polscy archeolodzy na pustyni Al-Subiyah w północnym Kuwejcie. Miejsce archeologicznych badań - datowane na połowę VI tysiąclecia p.n.e. - jest jedną z najstarszych znanych osad na Półwyspie Arabskim.
Kuwejt, wyspa Failaka na Zatoce Perskiej, jedno ze stanowisk archeologicznych z epoki brązu, 2011 r.
Kuwejt, wyspa Failaka na Zatoce Perskiej, jedno ze stanowisk archeologicznych z epoki brązu, 2011 r.Foto: Łukasz Miechowicz/REPORTER

Mała precyzyjna figurka

Jednym z najciekawszych odkryć jest mała, precyzyjnie wykonana główka glinianej figurki. Jej charakterystyczne cechy, takie jak nienaturalnie wydłużona czaszka, skośne oczy i płaski nos posiadają figurki typowe dla kultury Ubaeid. Tego rodzaju zabytki znajdowano wcześniej w Mezopotamii, zarówno w kontekstach grobowych, jak i osadniczych, lecz znalezisko z Bahry 1 jest pierwszym tego typu obiektem odkrytym w regionie Zatoki.

- Obecność tej figurki na naszym stanowisku stawia intrygujące pytania o jej przeznaczenie oraz symboliczne, a być może rytualne znaczenie, jakie mogła mieć dla społeczności zamieszkującej tę osadę - powiedział prof. Piotr Bieliński, cytowany przez  Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ceramika z epoki brązu

Kolejnym ważnym odkryciem jest potwierdzenie lokalnej produkcji ceramiki. Od początku badań na stanowisku Bahra 1 odkrywano dwa typy naczyń: importowaną ceramikę związaną z kulturą Ubaid oraz zupełnie odmienną ceramikę, tzw. Coarse Red Ware (CRW), znaną też z innych współczesnych stanowisk na Półwyspie Arabskim.

Ceramikę CRW od dawna uznawano więc za wyrób lokalny, jednak dotychczas brakowało dowodów, co do konkretnych miejsc jej produkcji. Kluczowym odkryciem było odnalezienie niewypalonego glinianego naczynia, które wraz z wynikami analiz prowadzonych pod kierunkiem dr hab. Anny Smogorzewskiej (Wydział Archeologii UW) potwierdziło, że Bahra 1 to najstarsze znane miejsce produkcji ceramiki w regionie Zatoki.

"Wykopaliska na stanowisku Bahra 1 dostarczają kluczowych informacji dla badań nad wymianą kulturową między neolitycznymi społecznościami Arabii a kulturą Ubaid, która wywodziła się z Mezopotamii i rozprzestrzeniła na szerokim obszarze od Anatolii po Półwysep Arabski. Najnowsze wyniki badań dostarczyły nowych, unikalnych informacji na ten temat" - poinformowali badacze z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Ślady roślin w ceramice

Potwierdzenie lokalnej produkcji ceramiki otworzyło z kolei możliwość prowadzenia badań nad środowiskiem naturalnym w okolicy osady za czasów jej funkcjonowania. W procesie produkcji naczyń często dodawano do gliny drobne fragmenty roślin, takie jak sieczka. Pozostałości organiczne znaleziono zarówno w ceramice Ubaid, jak i CRW.

W tym sezonie dr hab. prof. UW Aldona Mueller-Bieniek (WA UW) i dr Roman Hovsepyan, specjaliści w dziedzinie archeobotaniki, analizowali fragmenty ceramiki pod kątem śladów roślin.

"Wstępne wyniki wskazują na obecność dzikich roślin, zwłaszcza trzciny, w lokalnie wytwarzanej ceramice. Natomiast w importowanej ceramice zidentyfikowano pozostałości roślin uprawnych, takich jak jęczmień i pszenica" – wyjaśniał dr Hovsepyan, cytowany w prasowym komunikacie.

Od 2009 roku stanowisko Bahra 1 jest obiektem badań kuwejcko-polskiej ekspedycji działającej z ramienia Kuwejckiej Narodowej Rady Kultury, Sztuki i Literatury (NCCAL) oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW).

Źr. Nauka w Polsce

Czytaj także

Skarb w zaoranej ziemi. Na polu w Szwajcarii odkryto biżuterię z epoki brązu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 05:30
Portal szwajcarskiego kantonu Turgowia podał informację, że na świeżo zaoranym polu w Güttingen poszukiwacz amator - za zgodą właściciela - znalazł kilka ozdobnych krążków, które okazały się elementami biżuterii z epoki brązu. O znalezisku zostało zawiadomione szwajcarskie Biuro Archeologiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztylet miedziany sprzed ponad 4000 lat odkryty w leśnej ściółce pod Jarosławiem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 05:30
– To najstarszy sztylet wykonany z metalu odkryty w województwie podkarpackim. W trzecim tysiącleciu przed naszą erą przedmioty wykonane z miedzi były niezwykle rzadkie na tych terenach – powiedziała dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt, archeolog z Muzeum w Jarosławiu, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie była kuchnia w średniowiecznej Dongoli? Sprawdzają to polscy archeolodzy w Sudanie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 05:40
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pracujący na terenie Starej Dongoli analizują ślady pierwiastków zachowane na podłogach dawnych domostw, by ustalić, w jaki sposób dawni mieszkańcy korzystali z przestrzeni, na przykład gdzie i jak gotowali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice grobowca faraona Szepseskafa. Polscy naukowcy na tropie zagadek sprzed tysiącleci

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 05:45
Z początkiem 2025 roku archeolodzy z Polski przebadają grób faraona Szepseskafa, który znajduje się na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze niedaleko Kairu w Egipcie. Grobowiec, wokół którego narosło wiele teorii i mitów, nie został nigdy szczegółowo zbadany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Focaccia sprzed 9 tysięcy lat. Wypiek tego typu pojawił się już w późnym neolicie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024 05:30
Badania wskazują, że między 7000 a 5000 rokiem p.n.e. rolnicze społeczności w regionie Żyznego Półksiężyca na Bliskim Wschodzie wypiekały duże bochenki chleba i odpowiednik obecnej focaccii o różnych smakach na specjalnych tacach.
rozwiń zwiń