Historia

Miłość pomogła mu przetrwać obóz koncentracyjny

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 15:00
Wspomnienia byłego więźnia Auschwitz, Buchenwaldu i Dachau Józefa Matynii "Młodość utracona za drutami" ukazały się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Brama wjazdowa do obozu KL Auschwitz-Birkenau
Brama wjazdowa do obozu KL Auschwitz-BirkenauFoto: Fot. Wikipedia/Domena publiczna

Autor opisuje w książce aresztowanie za działalność konspiracyjną i pobyt w więzieniach w Pułtusku oraz Działdowie, lata spędzone w obozach Auschwitz i Buchenwald, a także przymusową ewakuację do Dachau i wyzwolenie.

Matynia wspomina, że trudne chwile w Auschwitz przeżył dzięki silnemu charakterowi, wsparciu kolegów, pracy w Tierpflegerkommando (opieka nad końmi), a także miłości do młodej Ukrainki. Mimo wielu momentów zwątpienia - przetrwał.

"Wspomnienia to kolejne ważne i osobiste świadectwo tragedii, która odcisnęła piętno na całym życiu Józefa Matynii, ale jednocześnie - dzięki ocaleniu - dała siłę i nadzieję na przyszłość" - powiedziała Gabriela Nikliborc z muzealnego wydawnictwa.

Józef Matynia urodził się w 1919 roku. W listopadzie w 1940 roku został aresztowany przez gestapo, a w marcu następnego roku Niemcy deportowali go do KL Auschwitz. W marcu 1943 został został przeniesiony do Buchenwaldu, a w kwietniu 1945 roku do Dachau, gdzie doczekał wyzwolenia.

Po wojnie uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Przez wiele lat pracował w Polskim Radiu w Poznaniu i Gdańsku. Nagrał ponad 240 reportaży o charakterze historyczno-dokumentalnym. Jest także autorem około 50 artykułów i referatów o tematyce historycznej oraz książki "Na szlakach walk i męczeństwa województwa gdańskiego".

Jest zasłużonym działaczem organizacji kombatanckich, a także współzałożycielem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Odznaczony został wieloma medalami, w tym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego przyznanym przez prezydenta RFN.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później i stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć ponad 40 podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, najwięcej Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1956 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych.

Zobacz serwis - II Wojna Światowa

PAP/mch

Czytaj także

Komiks o losach więźniów z Sonderkommando

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 17:20
- Komiks historyczny "Nosiciele tajemnicy" opisuje tragiczną historię ludzi zmuszanych do obsługi urządzeń masowej zagłady - komór gazowych i krematoriów - mówi Jacek Lech z wydawnictwa K&L Press.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszedł do Auschwitz, bo chciał

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 12:31
Kiedy tysiące ludzi marzyło o wolności, Denis Avey, przebrany w pasiak żydowskiego więźnia, dwukrotnie przedostał się do obozu Auschwitz III.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarła była więźniarka Auschwitz Kazimiera Krzak

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2011 06:25
Miała 83 lata. W poniedziałek spocznie na cmentarzu w Oświęcimiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Pilecki był bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 07:00
66 lat temu bezpieka wykonała wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambasada RP interweniowała ws. "polskiego obozu"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 18:03
Polska placówka dyplomatyczna we Włoszech po raz kolejny interweniowała w redakcji gazety "La Repubblica", w której znalazło się sformułowanie "polski obóz".
rozwiń zwiń