Historia

Łuk Triumfalny w Paryżu - jedno z najsłynniejszych dzieł światowej architektury

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 05:20
187 lat temu, 29 lipca 1836 roku, a był to piątek, uroczyście odsłonięto monumentalną budowlę nazwaną Łukiem Triumfalnym. Przez prawie 30 lat budowaną jako pomnik na upamiętnienie wojennych zwycięstw cesarza Napoleona I.
Łuk Triumfalny w Paryżu
Łuk Triumfalny w Paryżu Foto: Shutterstock

Łatwo wyliczyć, że pomysł na ten pomnik powstał w 1806 roku jako upamiętnienie zwycięskiej bitwy pod Austerlitz. Jak do tej pory budowla ta swoimi napisami i reliefami zaświadcza i upamiętnia bohaterstwo żołnierzy francuskich w bitwach od okresu napoleońskiego aż do teraz. Warto również wiedzieć, że od 1921 roku znajduje się tam również Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie nieustannie płonie znicz pamięci. Obecnie Łuk Triumfalny znajduje się na placu Charles-de-Gaulle, choć wcześniej był to plac Gwiazdy (Place de l’Étoile) i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Pól Elizejskich, po ich zachodniej stronie.

W tamtych czasach miejsce usytuowania pomnika znajdowało się na obrzeżach miasta i dopiero kiedy stanął zaczęto organizować plac Gwiazdy. Portal "Podróże po Europie" tak opisuje te fakty: "Wraz z klęską Napoleona prace zostały wstrzymane. Dopiero po rewolucji lipcowej powrócono do wznoszenia pomnika. Pod kierunkiem Huyota oraz Héricarta de Thury budowla została ukończona w roku 1836. Cztery lata później pod łukiem przejechał kondukt z trumną Napoleona Bonaparte. Od tego momentu w tym miejscu organizowano wojskowe parady i inne ważne wydarzenia. W roku 1854 dokonano przebudowy okolic monumentu, tworząc słynny Plac Gwiazdy (obecnie plac Charlesa de-Gaulle’a)".

Czytaj także: 

Łuk Tryumfalny - hołd walczącym i poległym za Francję 

Nie tylko bohaterowie Francji są tam uwiecznieni, a wśród miast wymienionych z historyczną proweniencją bitew znajdują się też miasta z Polski. Portal Budowle.pl tak listuje te fakty: "Na pamiątkę zwycięstw napoleońskich, na łuku wyryte zostały nazwy pięciu polskich miast: Gdańska, Wrocławia, Ostrołęki, Pułtuska i Lidzbarku Warmińskiego". Po czym dodaje: "Na górze na półkolu wyrzeźbione są nazwy największych zwycięstw. Mniejsze zwycięstwa opisane są wewnątrz łuku, wraz z nazwami 558 generałów (w tym kilku Polaków), nazwiska tych którzy polegli na polu walki są podkreślone".

Francuzi mieli problem z zapisaniem nazwisk Polaków, stąd większość z nich może okazać się dla Polaka odwiedzającego  Paryż nieczytelna. Jak podaje Tomasz Filak na stronie MyParis.pl: "Wypisane są również nazwiska dowódców biorących w nich udział, dlatego znalazły się tutaj także polskie nazwiska takie jak: generałów – Jana Henryka Dąbrowskiego (na łuku zapisany w formie Dombrowsky), Józefa Poniatowskiego (zapisane Poniatowsky), Józefa Chłopickiego (zapisane Klopisky), Karola Kniaziewicza (zapisane Kniaziewicz), Józefa Zajączka (zapisane Zayonscheck), oficera Józefa Sułkowskiego (zapisane Sulkosky) i Józefa Feliksa Łazowskiego (zapisanego w formie Lasowski)".

PP

Źródło: "Łuk Triumfalny w Paryżu - historia, ciekawostki i informacje praktyczne", w: podrozepoeuropie.pl

Czytaj także

Miała stać dwadzieścia lat. Stoi już 125!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 00:02
Emil Zola pisał o niej, że jest "niepotrzebna i potworna”. Krytyki i zjadliwe komentarze Maupassanta, Zoli i innych intelektualistów schyłku XIX wieku także poszły w niepamięć. Wieża Eiffla stoi do dziś. Była symbolem wejścia w erę techniki, a stała się symbolem Paryża i Francji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Paryż wart jest mszy", czyli cynizm pewnego Burbona

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 05:30
Historyczny cynizm tego powiedzenia wyblakł z czasem, ale i dziś stosujemy je w sytuacjach etycznie kontrowersyjnych. Władza warta jest wyrzeczeń, nawet religijnych – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jerzy Bralczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamach na Napoleona. Bonapartego uratował… pijany woźnica

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 05:40
223 lata temu, 24 grudnia 1800 roku, Paryżem wstrząsnęła olbrzymia eksplozja. Bomba podłożona przez zamachowców miała zabić człowieka, który - jak pokazała przyszłość - zmienił na zawsze oblicze Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzywa Wieża, źli grabarze i kanibal. Gdy Ząbkowice zwały się Frankenstein

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 05:55
Położone nieopodal granicy z Czechami Ząbkowice Śląskie to pełne zabytków miasto z ponad 700-letnią historią. W tym roku mija 78 lat od nadania Ząbkowicom ich polskiej nazwy. Wcześniej miasto nazywało się Frankenstein i jeśli ktoś ma w związku z tym mroczne skojarzenia, to nie jest wcale daleki od prawdy…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod piramidami. Napoleon gromi Egipcjan na oczach "czterdziestu wieków"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 05:50
226 lat temu Napoleon Bonaparte pokonał siły mameluckie w bitwie pod piramidami. Był to pierwszy etap niezrealizowanego planu ataku na Indie. Starcie otworzyło Francuzom bramy Kairu, a światu - oczy na niezwykłą cywilizację starożytnego Egiptu.
rozwiń zwiń