Historia

Węgry. Kilkadziesiąt drogocennych przedmiotów w jednym grobie. Wyjątkowe odkrycie sprzed kilku tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 05:43
Niedaleko Budapesztu archeolodzy natrafili na cmentarz sprzed kilku tysięcy lat. Okazało się, że w jednym z grobowców pochowano bardzo zamożną młodą kobietę. Naukowcy są przekonani, że odkrycie pozwoli lepiej poznać życie ludzi z epoki brązu. 
Archeolog przy pracy
Archeolog przy pracyFoto: Shutterstock/Elnur

W związku z planami budowy nowej autostrady naukowcy z Muzeum Króla Stefana Świętego w Székesfehérvár przystąpili do badań terenu, przez który będzie przechodzić droga. Podczas standardowych prac wykopaliskowych dokonali niezwykłego odkrycia. W okolicy miasta Many, leżącego ok. 40 km na zachód od Budapesztu, archeolodzy natrafili na cmentarz sprzed kilku tysięcy lat.

Zaskakujące odkrycie

W ośmiu grobowcach najprawdopodobniej spoczywają szczątki osób z wyższej klasy społecznej. Naukowcy nie mają wątpliwości, że w jednym z nich pochowana została osoba o bardzo wysokim statusie. Odkryte szczątki należały do młodej kobiety, mającej nie więcej niż 20 lat. W jej grobowcu znajdowało się 38 drogocennych przedmiotów ze złota i brązu. Wśród nich były pierścienie, obręcze, spiralne naramienniki, spinka do włosów, a także małe ceramiczne naczynia, natomiast każdy palec kobiety ozdobiony był pierścieniem, co jeszcze bardziej utwierdza naukowców w przeświadczeniu o zamożności i statusie zmarłej.

Archeolodzy nie kryli swojego zaskoczenia wyjątkowym znaleziskiem.

- Spodziewaliśmy się, że możemy odnaleźć tutaj obiekty z okresu średniowiecza. Tymczasem wykopaliśmy kilka cmentarzy, które datowane są na epokę brązu – mówili lokalnym mediom badacze.

Nowe światło na życie przodków

Naukowcy z Muzeum Króla Stefana Świętego podkreślają wagę bogactwa grobowca kobiety. Dzięki dużej ilości przedmiotów, które się tam znajdują, możliwe będzie niemal całkowite zrekonstruowanie ubioru zmarłej.

Archeolodzy zwracają też uwagę na bogato zdobione metalowe przedmioty znalezione w grobowcu. Świadczą one o zaawansowanych zdolnościach obróbki metalu przez ludzi żyjących na tamtym terenie w epoce brązu.

– Prostota i wytworność tych artefaktów są naprawdę imponujące. Zadziwia nas fakt, że zostały stworzone tysiące lat temu – powiedział Zsolt Lehrner, wiceprezydent Székesfehérvár.

Badacze nie mają wątpliwości, że to odkrycie z okolic Budapesztu rzuca nowe światło na ubiór i biżuterię wytwarzaną i wykorzystywaną przez naszych przodków.

Czytaj także:

Sztum. Odkryto cmentarzysko sprzed 2500 lat

Warmińsko-mazurskie: odnaleziono kolejną część skarbu pochodzącego z imperium rzymskiego

Znalezisk jest więcej

W trakcie prac archeologicznych odkryto nie tylko grobowce sprzed kilku tysięcy lat. Badacze natrafili także na inne ślady ludzkiej działalności z epoki brązu, a także na pozostałości osadnictwa z IX/X wieku n.e. Wtedy na terenie Węgier panowali Arpadowie – władcy z pierwszej węgierskiej dynastii. To z niej pochodził najsłynniejszy madziarski król Stefan Święty (koronowany w 1000 roku), który doprowadził do chrystianizacji kraju.

Archeolodzy są przekonani, że w okolicy znajduje się dużo więcej cennych pozostałości.

- Nigdy nie poznamy wszystkiego, co kryje się pod ziemią – mówił Krisztián Pokrovenszki, dyrektor Muzeum Króla Stefana Świętego w Székesfehérvár, do którego trafiły znaleziska. – Dzięki nowoczesnej technologii możemy odkryć część śladów przeszłości, ale dzieje się to tylko podczas prac archeologicznych. Gdyby przed dużymi inwestycjami nie wykonywano wykopalisk wiele pozostałości zostałoby zniszczonych lub nigdy byśmy ich nie odkryli.

National Geographic/Heritagedaily/th

Czytaj także

Wenus z Willendorfu - najsłynniejsza prehistoryczna rzeźba

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 05:38
Choć ma prawie 30 000 lat jej nagi wizerunek do dzisiaj wzbudza zachwyt i zainteresowanie. Jest uznawany za jedno z najstarszych dzieł sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim byli i skąd się wzięli Awarowie? "Najszybsza wielka migracja w dziejach świata"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 05:50
W połowie VI w. n.e. Awarowie utworzyli imperium, które przetrwało ponad 200 lat w Kotlinie Panońskiej i zagrażało cesarstwu bizantyjskiemu. Mimo wielu naukowych debat ich pierwotna ojczyzna i pochodzenie pozostawały niepewne. Dzięki badaniom DNA udało się rozwikłać część tej zagadki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolin. Odnaleziono kolejne pozostałości po osadzie wikingów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 05:50
Drewniane elementy konstrukcji osadniczych, a także fragmenty ceramiki i narzędzi, w tym doskonale zachowaną drewnianą zdobioną łyżkę odkryto podczas prac archeologicznych w Wolinie. Prace te są związane z budową drogi S3 Świnoujście-Troszyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrak z XIII wieku odkryty u wybrzeży Anglii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 05:40
- Mała zawartość tlenu w wodzie, piasek i kamienie pomogły zachować część statku, a kadłub jest dobrze widoczny – powiedział Tom Cousins, lider zespołu archeologów, którzy prowadzą badania nad odnalezionym wrakiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modny wiking nosił futro z bobra

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 05:45
Odzież z bobrzego futra była oznaką statusu elity wikingów – dowodzą badania przeprowadzone przez duńskich archeologów.
rozwiń zwiń