Historia

Isaac Bashevis Singer. 21. rocznica śmierci

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 06:00
Po wyjeździe z Polski już nigdy do niej nie powrócił. Jego literaturę przepełnia jednak polsko-żydowski duch.
Audio
  • "Każda ulica jest Krochmalną". Redaktor Andrzej Matul w rozmowie m.in. z Agatą Tuszyńską, autorką biografii Izaaca Beshevisa Singera pt. "Singer. Pejzaże pamięci". (PR, 2011)

24 lipca mija 21 lat od śmierci Isaaka Bashevisa Singera – laureata literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku, urodzonego w Polsce i do 1935 roku mieszkającego w Warszawie pisarza żydowskiego tworzącego głównie w języku jidysz, autora takich książek jak "Szatan w Goraju" (1935) czy też "Sztukmistrz z Lublina" (1960).

Isaac Bashevis Singer opuścił Polskę w wieku 31 lat i później pisał o kraju, który zostawił, o świecie polsko-żydowskim i o Warszawie. Dla niego pisarskim adresem była Warszawa i ulica Krochmalna – tłumaczyła w audycji "Letni Wieczór z Jedynką pod Gwiazdami" Agata Tuszyńska, autorka książki "Singer. Pejzaże pamięci".

Zaznaczyła, że przed wojną ulica ta znajdowała się w dzielnicy zamieszkiwanej przez żydowską biedotę. Jej zdaniem był to świat upadłych kobiet, żebraków, ludzi, którzy nie mieli z czego żyć, ale "starali się trwać". Był to też świat, w którym władał język żydowski.

– Singer mówił, że zawsze, gdy jedzie dorożką, wszystko jedno czy jest to Montreal, czy Nowy York, to zawsze czuje, jakby jechał po Krochmalnej – mówi Agata Tuszyńska. Wybitny pisarz nie sprawdził jednak nigdy, co się stało z miejscami, które opuścił. Co się stało ze światem, który zniszczyła niemiecka nawałnica.

Agata Tuszyńska zwierzyła się także, że Isaac Bashevis Singer był jej pierwszym przewodnikiem po świecie polskich Żydów.

– Trzymając go za rękę, szłam przez mój kraj, przez kolejne miasta. Odkrycie żydowskiej gleby Warszawy było dla mnie, warszawianki, bardzo ważne. Stało się to dzięki jego książkom. Starałam się wejść w świat przeszłości i z powrotem wszyć go w glebę tej geografii i świata, który znałam. A znałam ten świat bez Żydów i bez tego kawałka przeszłości – dzieliła się swoimi odczuciami w radiowej Jedynce.

Audycję prowadził Andrzej Matul.

(pp)


Czytaj także

Polacy nie są zainteresowani kulturą

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 18:58
Goście jedynkowej "Debaty" zastanawiają się nad tym, jak rozwiązać problemy polskiej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Homer warszawskiej ulicy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 14:39
Walery Wątróbka, Teofil Piecyk i szwagier Piekutoszczak - humor i gwara dawnej Warszawy – z tym kojarzy nam się Stefan Wiechecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisarz i jego kot

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 13:21
Twórca poezji nonsensownej przez siedemnaście lat nie rozstawał się ze swoim kotem Fossem ani na krok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa z opowiadań Singera

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 09:15
Ulica Próżna i Plac Grzybowski na kilka dni zamienią się w rozśpiewaną, kolorową żydowską dzielnicę. W tym roku "Warszawa Singera" opanuje dodatkowo praskie zakątki stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura żydowska na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 10:03
W Warszawie wystartował prawdziwy artystyczny maraton, cała seria koncertów, projekcji, wystaw, warsztatów, spotkań i spektakli teatralnych – VIII Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".
rozwiń zwiń