Historia

Czesław Janczarski był ojcem Jacka Janczarskiego i Misia Uszatka

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 05:30
111 lat temu, 2 września 1911 roku, urodził się w Hruszwicy na Wołyniu jeden z najsłynniejszych polskich bajkopisarzy i poeta dziecięcy Czesław Janczarski. Trzeba przyznać, że wymyślona przez niego postać Misia Uszatka rozweselała całe pokolenia Polaków, a do tego jeszcze był ojcem znanego pisarza i satyryka Jacka Janczarskiego.
Kolegium redakcyjne opracowujące czasopismo Miś, dwutygodnik dla dzieci w wieku przedszkolnym. Na zdjęciu, m.in. pisarz Czesław Janczarski (2L) i ilustrator Zbigniew Rychlicki (2P), którzy stworzyli postać Misia Uszatka. Opowiadania o jego przygodach będą publikowane w czasopiśmie dla najmłodszych. Warszawa, 1957 r.
Kolegium redakcyjne opracowujące czasopismo "Miś", dwutygodnik dla dzieci w wieku przedszkolnym. Na zdjęciu, m.in. pisarz Czesław Janczarski (2L) i ilustrator Zbigniew Rychlicki (2P), którzy stworzyli postać Misia Uszatka. Opowiadania o jego przygodach będą publikowane w czasopiśmie dla najmłodszych. Warszawa, 1957 r. Foto: PAP/Adam Mottl

Czesław Janczarski zasłynął ponad 90 publikacjami, głównie dla najmłodszych czytelników. Pisał także wiersze dla dorosłych choć najsłynniejszy jego wiersz to chyba przepiękny „Co to jest Polska” z narracją na poziomie przedszkolnym, ale bardzo dojrzałym i cudownie obrazowym.

Czesław Janczarski od wczesnych lat twórczych, kiedy jeszcze studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, związany był z pismami przeznaczonymi dla dzieci - kolejno "Słonko", "Iskierki", "Płomyczek", "Świerszczyk" i "Miś". Także od pierwszych lat powojennych był pracownikiem wydawnictw "Czytelnik" i "Nasza Księgarnia". Pracował także jako redaktor Polskiego Radia. Jednak najdłużej piastował stanowisko, bo aż do śmierci, redaktora naczelnego "Misia".

Instytut Książki na swoim portalu zamieszcza krótką biografię autora dorzucając jeszcze kilka ważnych informacji: "Był animatorem grupy poetyckiej "Wołyń". Zadebiutował zbiorem Akwarelą: poezje w 1933 roku. Pierwszy wiersz dla dzieci opublikował w pisemku "Słonko" w 1936 roku. Od tego czasu stale współpracował z pismami dziecięcymi "Poranek", "Płomyczek" i "Mały Płomyczek", dla których tłumaczył również teksty z języka rosyjskiego. Pracował w wydawnictwach Czytelnik i Nasza Księgarnia, był redaktorem audycji poetyckich w Polskim Radiu. Był redaktorem naczelnym pisma dla najmłodszych "Miś".

Opublikował ponad 90 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pisanych wierszem lub prozą, nie licząc publikacji w prasie, radiu i telewizji. Wśród jego wielokrotnie wznawianych książek dla dzieci trzeba wymienić "Jak Wojtek został strażakiem", "Gdzie mieszka bajeczka", "Płynie Wisła, płynie" oraz najbardziej lubiany i znany cykl o przygodach Misia Uszatka".

Dość powiedzieć, że na kanwie wymyślonej przez niego postaci Misia Uszatka, którego wizerunek wyszedł też spod ręki ręki grafika Zbigniewa Rychlickiego, stworzono ponad 100 dobranocek czytanych przez niezapomnianego Mieczysława Czechowicza. Wszystko to opierało się na kanwie kilku książek z tym bohaterem.

Sam Czechowicz mówił o powstaniu Misia Uszatka tak: "Martwił się Miś coraz bardziej, że nie może bawić się z dziećmi. Z tego zmartwienia oklapło mu jedno uszko. – To nic – pocieszał się niedźwiadek. – Teraz, jak bajka wpadnie mi jednym uchem, to nie ucieknie drugim, bo ją to oklapnięte zatrzyma". Co ciekawe, to właśnie z tych dobranocek zachowało się wymyślone przez Janczarskiego słynne zawołanie "Pora na dobranoc, bo już księżyc świeci. Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci".

Co smutne, Czesław Janczarski zmarł 19 maja 1971 roku w wyniku ataku serca podczas spotkania autorskiego z młodzieżą w szkole podstawowej w siedlcach. Przewieziony do szpitala w Warszawie niestety odszedł po kilku dniach. Pochowano go na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

PP


Czytaj także

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 05:48
- Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej - opowiadał w Dwójce Jan Gondowicz. Dziś 71. rocznica śmierci autora "Awantury o Basię" i "Szatana z siódmej klasy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2024 05:40
– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 05:45
– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wanda Chotomska. "Była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2024 05:40
Urodzona 26 października 1929 roku Wanda Chotomska należała do grona najpopularniejszych poetek piszących dla najmłodszych. Była autorką kilkuset wierszy, scenariuszy bajek, spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Dzięki jej inicjatywie powstał również słynny Order Uśmiechu. 
rozwiń zwiń