Historia

Żołnierz z powołania

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 06:00
Gen. Pragłowski jako szef sztabu Armii „Łódź” i „Warszawa” odegrał ważną, choć trudną do jednoznacznego określenia rolę przy podejmowaniu kontrowersyjnych decyzji przez swojego przełożonego gen. dyw. Juliusza Rómmla.
Fragment okładki
Fragment okładkiFoto: mat. promocyjne

Gen. Aleksander Radwan-Pragłowski – kawalerzysta, wybitny oficer Wojska Polskiego, żołnierz z powołania, gruntownie wykształcony i doświadczony sztabowiec, wielokrotnie odznaczany, pisarz i teoretyk wojskowości, wychowawca przedwojennych oficerów dyplomowanych, czynnie uprawiający jeździectwo, zdobywca nagród indywidualnych i zespołowych – znany był dotąd nielicznej grupie historyków wojskowości i pasjonatów zajmujących się dziejami armii II Rzeczpospolitej.

Autor książki Daniel Koreś pragnąc przybliżyć sylwetkę żołnierza należącego do elity zawodowych oficerów Polski międzywojennej na polu walki, podjął próbę ujęcia jego losów w czasie kampanii polskiej 1939 r. Pragłowski jako szef sztabu Armii „Łódź” i „Warszawa” odegrał ważną, choć trudną do jednoznacznego określenia rolę przy podejmowaniu kontrowersyjnych decyzji przez swojego przełożonego gen. dyw. Juliusza Rómmla, mając tym samym wpływ na przebieg wydarzeń wrześniowych.
Autor, mimo sympatii, jaką darzy bohatera swojej książki, nie szczędził mu także słów krytyki, przyjmując, że w pracy historyka jednym z najważniejszych kryteriów jest dążenie do obiektywizmu, przejawiające się przede wszystkim w zwalczaniu pokusy bycia hagiografem.
-W kategorii biografii historycznych jest w wielu aspektach odkrywcza i ma bezsprzecznie duże walory poznawcze – do istotnych osiągnięć zaliczam m.in. rozstrzygnięcie niektórych kwestii spornych dotyczących błędów dowodzenia w kampanii polskiej.- napisała w recenzji dr hab. Elżbieta Kaszuba, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego

-Zasób archiwalny, do którego dotarł autor, jest wręcz imponujący. Tworzy go kilkadziesiąt zespołów, zbiorów i kolekcji z czternastu archiwów krajowych i zagranicznych. Podobnie bogata jest bibliografia opublikowanych źródeł, monografii, wydawnictw i druków urzędowych, relacji i wspomnień, artykułów i przyczynków. Nie udało mi się wskazać choćby jednej publikacji, której autor nie wykorzystał w swojej pracy- napisal drugi z recenzentów  dr hab. Grzegorz Nowik, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego  

Daniel Koreś, Generał brygady Aleksander Radwan-Pragłowski (1895–1974)
Studium biograficzne, IPN, Warszawa 2012

Czytaj także

Maria Wittek - zapomniana bohaterka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 06:00
Jej nazwiska przez długie lata nie było w podręcznikach do historii…Maria Wittek zmarła 19 kwietnia 1997 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dowódca największej bitwy kampanii wrześniowej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 00:00
15 kwietnia 1886 w Krakowie urodził się Tadeusz Kutrzeba, generał Wojska Polskiego, komendant Wyższej Szkoły Wojennej, w czasie kampanii polskiej 1939 dowódca Armii "Poznań". Dowodził w bitwie nad Bzurą, największej batalii Września.
rozwiń zwiń