Historia

Pod celą z kryminalnymi

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 10:00
Spotkanie naukowca, dziennikarza czy profesora z kryminalistą i zamknięcie w jednym pomieszczeniu było ogromnym wstrząsem dla więźniów politycznych w PRL-u.
Audio

Pomysłodawcy i autorzy książki "Polityczni", wydanej przez Ośrodek Karta wiedzieli, że do wspomnień bohaterów muszą dotrzeć jak najszybciej. Początek historii więźniów zapisywany był na taśmach zaraz po ich wyjściu z celi.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że ludzie opuszczający więzienia, już na wolności, swój pobyt w nich postrzegają zupełnie inaczej  – stwierdza gość "Wieczoru Naukowego w Jedynce" - Agnieszka Dębska z Ośrodka Karta.

Według wydawców książki, z perspektywy celi, wspomnienia więźniów były pełniejsze i bardziej osobiste. Wyjście na wolność powodowało, że więźniowie bardzo dużo zapominali. Wracali do świata im już bliskiego i nie chcieli pamiętać o rzeczach, jakie przeżyli przekraczając więzienne mury.

- Więźniowie polityczni byli ludźmi wykształconymi, obracającymi się w zupełnie innym środowisku niż to więzienne – podkreśla Agnieszka Dębska w rozmowie z Katarzyną Jankowską. – Spotkanie naukowca, dziennikarza czy profesora z wielokrotnym kryminalistą i zamknięcie ich na długi czas w jednym pomieszczeniu, na pewno było ogromnym wstrząsem dla "politycznych" - dodaje.

W przedstawionych w książce relacjach dominuje więzienna codzienność: życie w celi, więzienne obyczaje, a zwłaszcza  zetknięcie więźniów politycznych z subkulturą więzienną i różne warianty ułożenia sobie relacji z innymi przebywającymi w celach.

Opowieści są interesującym i pozbawionym stereotypowości spojrzeniem od wewnątrz na komunistyczne więzienie. Są też szczerym zapisem indywidualnego przeżywania sytuacji ekstremalnej.

W "Wieczorze Naukowym”  Joanna Szczęsna, dziennikarka "Gazety Wyborczej”, wraca do swoich więziennych wspomnień i przeżyć, które zostały opisane w książce.

- Zatłoczona cela, w której nie ma łóżek i żadnej pościeli, śpi się na podeście, brakuje toalety, ale jest tak zwana "bomba”, czyli kubeł na nieczystości – opisuje swoje pierwsze zderzenie z więzienną rzeczywistością Joanna Szczęsna, gość Jedynki.

(ah)

"Polityczni” to zbiór relacji więźniów politycznych, którzy opowiadają o swoich pobytach w więzieniach Peerelu w latach 1982-86. W książce znajdują się zapisy 10 osób: Barbary Fabiańskiej, Jerzego Geresza, Zbigniewa Gluzy, Ewy Heynar-Skowrońskiej, Włodzimierza Kowalskiego, Krystyny Laskowicz, Andrzeja Machalskiego, Wandy Minickiej, Joanny Szczęsnej i Tadeusza Wypycha. Książka powstała na bazie relacji, wydanych po raz pierwszy w II obiegu w 1988 roku.

Aby wysłuchać materiału na ten temat wystarczy kliknąć ”Polityczni przywołują wspomnienia” w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: NAUKA polityka boks
Czytaj także

Świadek niezastąpiony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 09:00
"Dzienniki 1954-1957″ Jana Józefa Lipskiego nie są dziełem literackim. To surowe notatki uczestnika wydarzeń, a tym samym – niezastąpione źródło informacji o tamtym okresie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Październik 1950

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 10:11
W październiku 1950 roku w Stanach Zjednoczonych wszedł do kin film "Wszystko o Ewie", w którym zagrała Marilyn Monroe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadectwo "politycznych"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 19:25
Właśnie ukazała się książka zawierająca relacje więźniów politycznych Peerelu.Z trojgiem z nich rozmawiała w "Sezonie" Hanna Maria Giza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stare telewizory miały duszę

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 10:00
Jako pierwsi, gadającą skrzynkę z obrazem ludzkiej twarzy, obejrzeli członkowie brytyjskiego Royal Institution. Prototyp telewizora okazał się groźny, bo broda jednego z obserwatorów wkręciła się w tryby odbiornika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skończyć z komunistyczną propagandą

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 15:22
Wkraczająca do Krakowa Armia Czerwona nie była wyzwolicielem ale okupantem.
rozwiń zwiń