Atak miał miejsce w okolicach Karaczewa, miasta położonego około 130 kilometrów od granicy z Ukrainą. Rakiety ATACMS pozwoliły na uderzenie w rosyjski obiekt militarny z precyzją, co zostało potwierdzone zarówno przez Ukrainę, jak i rosyjskie źródła.
00:44 13323199_1.mp3 Amerykanie potwierdzili użycie przez Ukrainę amerykańskich rakiet ATACMS do ataku na terytorium Rosji. Dziś Ukraińcy wystrzelili sześć takich rakiet na skład amunicji w obwodzie briańskim. Czym są systemy ATACMS i jak mogą być użyte? O tym z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)
- Teraz mamy ATACMS; to ukraińskie możliwości rażenia bronią dalekiego zasięgu, będziemy z tego korzystać - ogłosił Zełenski podczas konferencji prasowej w Kijowie z premier Danii Mette Frederiksen.
Skuteczny atak na skład amunicji
Atak miał miejsce w okolicach Karaczewa, miasta położonego około 130 kilometrów od granicy z Ukrainą. Rakiety ATACMS pozwoliły na uderzenie w rosyjski obiekt militarny z precyzją, co zostało potwierdzone zarówno przez Ukrainę, jak i rosyjskie źródła.
Według danych, systemy ATACMS, produkowane przez amerykański koncern Lockheed Martin, to pociski balistyczne krótkiego zasięgu zdolne do rażenia celów oddalonych nawet o 300 kilometrów. Wystrzeliwane z mobilnych wyrzutni HIMARS, osiągają bardzo dużą prędkość, uderzając z dużą siłą dzięki głowicy bojowej zawierającej około 180 kilogramów materiałów wybuchowych.
Nowa jakość w konflikcie
ATACMS, opracowane w latach 80., były używane m.in. podczas operacji Pustynna Burza w 1991 roku, kiedy Amerykanie wystrzelili kilkadziesiąt takich pocisków, niszcząc irackie wyrzutnie rakiet balistycznych. Teraz po raz pierwszy zostały wykorzystane przez Ukrainę w konflikcie z Rosją.
00:56 13322808_1.mp3 Następny rok będzie decydujący dla losów wojny - mówił w ukraińskim parlamencie prezydent Wołodymyr Zełenski. Wystąpił tam w związku z mijającym tysięcznym dniem pełnowymiarowej rosyjskiej agresji. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Zełenski podkreślił, że Ukraina zamierza w pełni wykorzystać nowe możliwości, jakie daje ta zaawansowana broń. Prezydent zwrócił się również do Niemiec, apelując o większe wsparcie dla Ukrainy w kontekście możliwości ataków na rosyjskie cele. - Myślę, że po oświadczeniu Rosji na temat broni nuklearnej nadszedł również czas, aby Niemcy wydały odpowiednie decyzje – dodał.
Tajemnica wokół dostaw
Pentagon nie ujawnił, ile pocisków ATACMS zostało przekazanych Ukrainie, jednak ich wykorzystanie wywołało reakcję w Rosji, która potwierdziła, że sześć takich rakiet zostało użytych do nocnego ataku.
Broń ta, zdaniem ekspertów, może znacząco wpłynąć na dynamikę konfliktu, pozwalając Ukrainie na niszczenie kluczowych rosyjskich celów z dużej odległości, co utrudni przeciwnikowi skuteczne działania obronne.
PAP/IAR/PRdZ/dad