Na zakończenie wizyty szef polskiej dyplomacji mówił polskim dziennikarzom, że Warszawa i Amman chcą wykorzystać dobre relacje polityczne do zbudowania silniejszych więzi gospodarczych.
„Ponad rok temu, kiedy reżim białoruski rozpoczął to przerzucanie imigrantów z Bliskiego Wschodu, zwróciłem się do pana ministra z Jordanii o podjęcie starań, aby ten kanał jordański zablokować. Teraz mogę to powiedzieć z satysfakcją, że praktycznie cztery dni po naszej rozmowie on został zablokowany“ - dodał Zbigniew Rau.
Szef polskiego MSZ miał rozmawiać z jordańskimi politykami o konkretnych dziedzinach, w jakich oba kraje chciałyby wzmocnić współpracę. Szczegółów na razie nie podano.
Wojna na Ukrainie i globalny kryzys żywnościowy były jednym z najważniejszych tematów spotkania OBWE w Jordanii
W Ammanie zakończyła się Konferencja Śródziemnomorska OBWE. Wziął w niej udział polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
To organizowane od niemal 50 lat doroczne spotkania krajów organizacji oraz sześciu państw basenu Morza Śródziemnego, w tym Jordanii i Izraela. Jak relacjonował dziennikarzom Zbigniew Rau, wojna na Ukrainie i globalny kryzys żywnościowy były jednymi z głównych tematów rozmów w Ammanie.
Szef polskiej dyplomacji podkreślał, że bezpieczeństwo Europy oraz Bliskiego Wschodu są ze sobą mocno związane. „Bezpieczna, stabilna Europa nie jest możliwa bez cieszącego się harmonią społeczną, stabilnością polityczną i pomyślnością gospodarczą regionu południa Morza Śródziemnego. Wystarczy wspomnieć kwestię imigracji chociażby“ - mówił Zbigniew Rau w Ammanie.
Szef polskiego MSZ był w Ammanie także jako przewodniczący OBWE. W tym roku Polska przewodniczy pracom organizacji.
IAR/ks