Redakcja Polska

Instytut Pileckiego organizuje debatę na temat zbrodni Stalina

28.05.2020 10:11
Instytut Pileckiego organizuje debatę poświęconą zbrodniom Stalina. Wezmą w niej udział historycy i prawnicy, a pretekstem do dyskusji będzie wydana przez Instytut książka profesora Normana Naimarka "Ludobójstwa Stalina".
Do dziś wielu Rosjan z nostalgią wspomina czasy ZSRR
Do dziś wielu Rosjan z nostalgią wspomina czasy ZSRRShutterstock.com / Alexey Borodin

Kierownik do spraw projektów międzynarodowych w Instytucie Pileckiego Eryk Habowski mówi, że książka jest swoistym przeglądem tragicznych w skutkach rządów przywódcy Związku Sowieckiego Józefa Stalina.

Od zbrodni w latach 30-tych, przez II wojnę i czasy powojenne, zbrodnicza polityka Stalina jest ukazana przez profesora Naimarka jak proces, systematyczne działanie przez cały okres panowania dyktatora z Kremla. - Dla Normana Naimarka osobista rola Stalina jest kluczowa, zarówno w politycznym programowaniu wszystkich, niezliczonych masowych mordów, jak i w próbie zrozumienia istoty jego ludobójczego reżimu - mówi Eryk Habowski.

Analiza zbrodni

Eryk Habowski dodaje, że tematem debaty będzie między innymi analiza zbrodni, za które odpowiadał, w kontekście ich kwalifikacji. - Czy Wielki Głód, Katyń, masowe egzekucje i zsyłki, operacja Polska NKWD: czy te zbrodnie mogą być rozpatrywane jako ludobójstwo, jaka była rola samego Stalina w kształtowaniu i nawigowaniu tej zbrodniczej polityki - wyjaśnia Kierownik do spraw projektów międzynarodowych w Instytucie Pileckiego.

Podczas debaty ma też być omawiany sposób, w jaki na "imperium zła" patrzą Amerykanie, mieszkańcy Europy Zachodniej, a jak politykę Stalina oceniają mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej.

Polacy wśród najciężej ukaranych

W debacie weźmie udział między innymi doktor Jerzy Rohoziński, historyk z Instytutu Pileckiego, który podkreśla, że zbrodnicza polityka Stalina w ogromnym stopniu dotknęła Polaków. - Polacy należeli do narodów najbardziej ukaranych przez Salina, przede wszystkim myślimy o zbrodni katyńskiej, ale trzeba pamiętać o operacji polskiej NKWD, podczas której wymordowano ponad 111 tysięcy obywateli Związku Sowieckiego narodowości polskiej, czy o zbrodnia dokonanych na Polakach mieszkających w Gruzji - wyjaśnia historyk.

Debata rozpocznie się o 18.00, będzie jej można posłuchać za pośrednictwem aplikacji zoom, a szczegóły dotyczące logowania można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pileckiego.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Józef Stalin II wojna światowa

Wiceszef MSZ: propozycja KE ws. budżetu to bardzo dobry punkt wyjścia

28.05.2020 09:03
Środowa propozycja KE wieloletniego unijnego budżetu to bardzo dobry punkt wyjścia - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zastrzegł jednak, że Polska nie zgodzi się na mechanizm dot. praworządności, w którym państwa byłby karane na podstawie "arbitralnej decyzji politycznej".

Prezydent i premier o nowym europejskim funduszu: przychodzi czas na dynamiczną odbudowę

28.05.2020 10:57
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ze skutkami gospodarczymi koronawirusa trzeba będzie walczyć, by przywrócić poprzedni poziom życia, ale też, by dać nowy impuls do rozwoju gospodarczego Starego Kontynentu. Prezydent wraz z premierem Mateuszem Morawiecki wygłosili oświadczenie poświęcone wczorajszym decyzjom Komisji Europejskiej. Zapowiedziała ona, że na fundusz odbudowy europejskiej gospodarki po epidemii koronawirusa przeznaczy 750 miliardów euro.

Kierunek: Polska. Codzienność dzieci wracających do Polski

28.05.2020 11:45
"Dzieci, które urodziły i wychowały się na obczyźnie, całe życie osobiste muszą zostawić za sobą. I nie ma znaczenia ile mają lat. Nie można mówić, że to tylko dzieci. To równie trudne, jak dla dorosłych. I tu zaczynają się pytania o nowe życie w Polsce”- mówią  Iwona i Krzysztof Wiśniewscy.