Redakcja Polska

Coraz bardziej optymistyczne oceny Waszyngtonu w kwestii ukraińskiej zimowej kontrofensywy

13.12.2022 14:50
Władze wojskowe USA korygują swoje wcześniejsze oceny dotyczące prawdopodobieństwa ukraińskich operacji wojskowych w okresie zimowym - podkreślił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jak wynika z danych instytutu, zapowiedzi Waszyngtonu w tym względzie stają się coraz bardziej optymistyczne.
Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w obwodzie chersońskim. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę.
Zniszczenia po rosyjskim ostrzale w obwodzie chersońskim. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Foto: PAP/Alena Solomonova

Jak przypomniano, 3 grudnia dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines wyraziła przypuszczenie, że ukraińskie i rosyjskie siły wykorzystają zimę jako czas na przegrupowanie sił i uzupełnienie zapasów, ponieważ tempo działań na froncie powinno być wówczas mniejsze. Już dwa dni później ISW uznał te oceny za błędne. Okres zimowy, gdy zamarznięta ziemia sprzyja przemieszczaniu się ciężkiego sprzętu wojskowego, to znacznie lepszy czas na prowadzenie walki, niż jesienne deszcze czy wiosenne roztopy - oznajmili wówczas analitycy think tanku.

Obecnie do tych wniosków zaczęło skłaniać się także amerykańskie dowództwo wojskowe. Jeden z wyższych rangą urzędników w departamencie obrony powiedział pod warunkiem zachowania anonimowości, że "Ukraińcy mogą dobrze walczyć również w warunkach zimowych" - czytamy w najnowszym raporcie ISW.

Wznowienie kontrofensywy

Ośrodek przypomniał, że ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zapowiedział w niedzielę wznowienie kontrofensywy Kijowa, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe. "Spadek aktywności na linii frontu jest spowodowany pogodą. Przejście z suchej jesieni do jeszcze niezbyt mroźnej zimy nie zapewniało dobrych warunków do użycia pojazdów kołowych i gąsienicowych, lecz ukraińskie siły zbrojne nie myślą o zatrzymaniu działań. Chcą raczej wykorzystać moment, gdy mróz sprawi, że grunt będzie twardy, by wznowić operacje" - wyjaśnił Reznikow podczas spotkania w Odessie z szefem szwedzkiego resortu obrony Palem Jonsonem.

ISW zauważył również, że koszty rosyjskiej kampanii na Ukrainie podważają geopolityczne aspiracje Kremla w innych regionach świata, np. na Bliskim Wschodzie, Południowym Kaukazie i w Azji Centralnej.

Władze w Moskwie, zaangażowane w inwazję w sąsiednim kraju, są zmuszone m.in. do przenoszenia żołnierzy i sprzętu wojskowego z Syrii czy Górskiego Karabachu. Mimo to prezydent Władimir Putin nie jest skłonny do rezygnowania z inicjatyw typu trójstronna unia gazowa z Kazachstanem i Uzbekistanem, obliczonych na umocnienie pozycji Rosji w obszarach uznawanych przez Kreml za swoją strefę wpływów. Może to prowadzić do sytuacji, w której finansowanie podobnych przedsięwzięć i jednocześnie wojny na Ukrainie okaże się trudne do utrzymania - oznajmił amerykański ośrodek.


PAP/dad

Wołodymyr Zełenski o trzech krokach do przyspieszenia pokoju

13.12.2022 16:16
Prezydent Ukrainy w swoim przemówieniu na szczycie G7 mówił o działaniach mogących przyspieszyć przywrócenie pokoju w Ukrainie.

Bogdan Borusewicz o stanie wojennym: Jaruzelski zdecydował się zawrócić bieg historii

13.12.2022 14:13
13 grudnia przypada 41. rocznica wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. O tamtym tragicznym okresie opowiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy Bogdan Borusewicz, jeden z liderów antykomunistycznej opozycji na Wybrzeżu, w wolnej Polsce poseł, marszałek Senatu, a obecnie wicemarszałek Senatu. - 12 grudnia wyszedłem z domu i wróciłem dopiero po ponad czterech latach, czyli we wrześniu 1986 roku - wspomina stan wojenny polityk.

Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznane

13.12.2022 14:28
Tegoroczni laureaci to m.in. pieśniarz Leszek Długosz, skrzypek i pedagog prof. Krzysztof Jakowicz, znakomita aktorka Ewa Błaszczyk, pianista Waldemar Malicki oraz dziennikarz i publicysta Piotr Gociek.