Redakcja Polska

Francja bierze przykład z Polski? Większość obywateli chce referendum ws. migracji

01.09.2023 13:36
Niemal siedmiu na dziesięciu Francuzów chciałoby wypowiedzieć się w referendum na temat polityki migracyjnej swego kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie francuskiej telewizji CNews. Badanie przeprowadzono na kilka dni przed zapowiadaną przez Emmanuela Macrona "ważną inicjatywą polityczną".
Większość Francuzów chce referendum ws. polityki migracyjnej - wynika z najnowszego sondażu
Większość Francuzów chce referendum ws. polityki migracyjnej - wynika z najnowszego sondażuHarriet Hadfield/ Shutterstock

Sprawa polityki wobec przybywających nad Sekwanę obcokrajowców staje się coraz bardziej palącą dla Francuzów. 65 procent z nich chciałoby wypowiedzieć się na ten temat w ogólnokrajowym referendum - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut CSA dla telewizji CNEWS. Badanie na ten temat opublikowano 30 sierpnia.

"Przykład PiS jest zaraźliwy" - ocenia te doniesienia we wpisie na Twitterze europoseł PiS Ryszard Czarnecki. "Czy francuskie referendum Donald Tusk też »unieważni«?" - pyta eurodeputowany, odnosząc się do deklaracji szefa PO na temat październikowego głosowania.

Sondaż w sprawie referendum poświęconego polityce migracyjnej opublikowano na kilka dni przed zapowiadanym przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona spotkaniem z przedstawicielami różnych partii poświęconym "ważnej inicjatywie politycznej". Prawdopodobnie dotyczyć ono będzie właśnie tematu migracji - przewiduje Tysol.pl.

"Mówi się o tym, że przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Jordan Bardella (Zjednoczenie Narodowe) zwróci się do prezydenta o przeprowadzenie referendum w sprawie imigracji" - zauważa portal.

Polacy o polityce migracyjnej

Przyjmowania nielegalnych imigrantów w ramach tzw. relokacji uchodźców dotyczyć będzie jedno z pytań październikowego referendum w Polsce. Rząd chce zapytać Polaków, czy popierają "przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".

Pozostałe pytania dotyczyć będą "wyprzedaży majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącej do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?", podniesienia wieku emerytalnego i likwidacji bariery na granicy polsko-białoruskiej.

Referendum odbędzie się 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych. Za przyjęciem projektu uchwały o jego zarządzeniu głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało ośmiu parlamentarzystów.


PolskieRadio24.pl, Tysol.pl, PAP/mbl/dad

Nielegalnie wwiezione do Polski odpady wróciły do Niemiec

01.09.2023 11:23
W wyniku działań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) do Niemiec wróciło 7,2 t odpadów z niemieckiej elektrowni wiatrowej, które zostały nielegalnie wwiezione do naszego kraju. W kwietniu zawiadomienie o ich transporcie przekazał GIOŚ Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wlkp.

Startuje program "Bon Pierwszaka" – wsparcie dla tysięcy polskich uczniów z zagranicy

01.09.2023 12:17
W nowym roku szkolnym niemal 2000 pierwszoklasistów ze 100 polskich szkół z Litwy, Łotwy, Czech, Ukrainy i Węgier otrzyma od państwa polskiego wyprawki szkolne oraz jednorazowe stypendia finansowe. Z początkiem września 2023 r. rusza ósma edycja "Bonu Pierwszaka", programu realizowanego przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego, a finansowanego przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Brytyjski historyk: to dobry moment, by przypominać o roli Sowietów

01.09.2023 12:57
- To dobry moment, by opowiedzieć światu o roli Sowietów w 1939 r., pakcie Ribbentrop-Mołotow i ataku 17 września - uważa znany brytyjski historyk Roger Moorhouse.