Redakcja Polska

Ponad 2200 dzieci ukraińskich zostało wywiezionych na Białoruś

05.10.2024 18:36
Ponad 2200 dzieci ukraińskich zostało wywiezionych na Białoruś z terenów Ukrainy okupowanych przez armię rosyjską - podają organizacje obrony praw człowieka. Władze białoruskie usiłują ukryć dane dzieci oraz miejsca, gdzie one przebywają. Dlatego nie wiadomo ile z nich wróciło na Ukrainę.
Przewodniczący Białoruskiego Czerwonego Krzyża zapowiadał w lipcu 2023 roku, że Białorusini będą wywozić dzieci z Ukrainy
Przewodniczący Białoruskiego Czerwonego Krzyża zapowiadał w lipcu 2023 roku, że Białorusini będą wywozić dzieci z UkrainyFoto: Archiwum PAP/OLIVIER HOSLET

Organizacje Freedom House, ZMINA i Wiasna twierdzą, że Aleksander Łukaszenko w 2021 roku wydał rozporządzenie o "organizowaniu wypoczynku i leczenia dzieci Donbasu". Akcja przemieszczenia dzieci ukraińskich na Białoruś nastąpiła po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainie na pełną skalę w lutym 2022 roku.

Obrońcy praw człowieka zaznaczają, że reżim Aleksandra Łukaszenki bierze udział w realizacji rosyjskiego programu rusyfikacji i militaryzacji dzieci ukraińskich. Nauczanie dzieci odbywa się wyłącznie w języku rosyjskim, odbywa się indoktrynacja w duchu tak zwanego "rosyjskiego miru". Nauczyciele, a także zapraszani do szkół działacze polityczni i religijni przekonują małych Ukraińców, iż są oni Rosjanami. Dzieci są zmuszane do odwiedzania białoruskich garnizonów wojskowych.

IAR/dad

Ukraina: polska fundacja wyremontowała internat dla uchodźców wewnętrznych w Kehycziwce

05.10.2024 10:01
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), przy wsparciu rządu Tajwanu, wyremontowało dach szkolnego internatu w Kehycziwce w obwodzie charkowskim na północy Ukrainy. W budynku schronienie znalazło ponad 60 osób ewakuowanych z terenów, gdzie trwają ataki wojsk rosyjskich.

Ukraina przedstawi plan zwycięstwa 12 października

05.10.2024 13:17
Ukraina przedstawi "plan zwycięstwa" 12 października podczas spotkania grupy kontaktowej Ramstein. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował na jednym z portali społecznościowych, że jego kraj zaprezentuje jasne, konkretne kroki zmierzające do sprawiedliwego zakończenia wojny.

Były szef NATO: powinniśmy byli dać Ukrainie więcej broni jeszcze przed inwazją Rosji

05.10.2024 15:38
Gdyby Ukraina dostała przed wojną więcej uzbrojenia, być może zapobiegłoby to wojnie lub utrudniłoby Rosji znacznie to, co zrobiła – powiedział w wywiadzie dla dziennika "Financial Times" Jens Stoltenberg, który był sekretarzem generalnym NATO w latach 2014-2024.