Redakcja Polska

11 listopada wspólnie świętujemy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

08.11.2024 10:00
Z tej okazji już po raz siódmy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się Festiwal Niepodległa, a w samo południe kolejna akcja „Do hymnu”, kiedy cała Polska zaśpiewa Mazurka Dąbrowskiego.
Audio
  • Festiwal Niepodległa i akcja "Do hymnu" - o szczegółach mówi Wioletta Łabuda-Iwaniak [posłuchaj]
Festiwal Niepodległa w Warszawie
Festiwal Niepodległa w WarszawieFoto: materiały prasowe

Festiwal Niepodległa, Przystanek Niepodległość, koncert Wspólna Niepodległa oraz nowa wystawa czasowa „1025. Narodziny Królestwa” na Cytadeli Warszawskiej - na wszystkie te wydarzenia zaprasza  Muzeum Historii Polski.

Pierwsza edycja Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu odbyła się w 2018 roku. Organizowany jest on w sercu stolicy nie bez powodu. Na tej reprezentacyjnej arterii Warszawy, fragmencie dawnego traktu królewskiego każdy budynek, każdy pomnik, plac czy skwer związany jest z historią i kulturą naszego kraju. Od Kolumny Zygmunta do Pałacu Staszica, od Pałacu Prezydenckiego po Uniwersytet Warszawski - przechadzało się wiele wyjątkowych i znanych postaci związanych z polską nauką, sztuką czy polityką.  Dziś chętnie spacerują tutaj warszawiacy i turyści, a w szczególnym dniu 11 listopada zabytkowy bulwar wypełnia się ludźmi radosnymi i uśmiechniętymi, którzy wspólnie chcą przeżywać Święto Niepodległości.

Tradycją jest, że o godzinie 12:00 zespół „Warszawianka”, wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym, śpiewa Mazurka Dąbrowskiego i tym samym bierze udział w akcji # Niepodległadohymnu.

A o szczegóły festiwalu i o akcję „Niepodległa do hymnu” Ewa Plisiecka zapytała Wiolettę Łabudę-Iwaniak z Biura Festiwalowego na Krakowskim Przedmieściu.

Ruszyła Akademia Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych

05.11.2024 18:23
Uczestnicy reprezentują aż 15 krajów z czterech kontynentów. To innowacyjny program dla młodych osób o polskim pochodzeniu, które na stałe mieszkają poza Polską. Celem projektu jest sieciowanie aktywnej młodzieży polonijnej, danie im poczucia wpływu oraz kompetencji w zakresie przywództwa, komunikacji i współpracy.

Ważna inicjatywa. Wkrótce konferencja poświęcona Polakom na Litwie

07.11.2024 09:45
W dniach 12 – 13 listopada na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się Konferencja „Polacy na Litwie w świetle współczesnych przemian – szanse, wyzwania, zagrożenia”, organizowana przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Wydarzenie organizowane jest w 30. rocznicę zawarcia Traktatu polsko-litewskiego o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy oraz 25. rocznicę wstąpienia Litwy i Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 20 rocznicy wstąpienia do UE.

W Warszawie odsłonięto mural upamiętniającego wyzwolenie Predappio przez żołnierzy Andersa

08.11.2024 16:05
Na warszawskiej Woli odsłonięto mural upamiętniający wyzwolenie włoskiego Predappio przez żołnierzy generała Władysława Andersa. Powstanie malowidła zainicjował potomek żołnierza Andersa Zbigniew Komosa.