Z udziałem przedstawicieli Instytutu Rozwoju Języka Polskiego oraz fundacji Szkoła Liderstwa, w Warszawie, odbyła się inauguracja Akademii Liderów i Ambasadorów Polonijnych. Jest to innowacyjny program rozwoju dla młodzieży polonijnej, stworzony po raz pierwszy na podstawie koncepcji opracowanej na zlecenie Instytutu Rozwoju Języka Polskiego.
Akademia Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych to program dla młodych osób o polskim pochodzeniu, które na stałe mieszkają poza Polską. Celem projektu jest sieciowanie aktywnej młodzieży polonijnej, danie im poczucia wpływu oraz kompetencji w zakresie przywództwa, komunikacji i współpracy.
Inicjatorzy projektu wierzą, że inwestowanie w młode, odważne i chętne do działania liderki i liderów polonijnych jest najlepszą inwestycją w budowanie marki Polski za granicą.
- Głównym celem programu jest aktywizacja młodych osób, które mają potencjał żeby stać się liderami w swoich środowiskach. Muszę powiedzieć, że była bardzo zacięta rywalizacja o trzydzieści miejsc w projekcie. Zgłosiło się 75 osób, gotowych przyjechać do Polski. My ten program finansujemy w stu procentach, ale kwestia dojazdu, dolotu do Polski jest już w dużej mierze po stronie uczestników. Musieli znaleźć dla siebie finansowanie, zorganizować się w szkołach, na uniwersytetach by mieć czas wolny, a więc trzeba sobie było zadać sporo trudu. Okazało się, że takich osób w diasporze polonijnej jest wiele i trzydzieści najlepszych zostało zaproszonych do Polski - mówi dr Urszula Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorka Instytutu Rozwoju Języka Polskiego.
Uczestnicy reprezentują aż 15 krajów z czterech kontynentów. Najliczniej reprezentowane są Anglia, z której przybyło pięciu uczestników, oraz Stany Zjednoczone i Litwa, które mają po czterech przedstawicieli. Trzyosobowe grupy pochodzą z Łotwy i Włoch.
W projekcie wezmą udział również młodzi liderzy ze Szkocji, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Turcji, Argentyny, Grecji, Kanady i Belgii. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń i współpracy międzykulturowej. Dla wielu jest to pierwsze spotkanie w projekcie, a dla niektórych nawet pierwszy pobyt w Polsce.
Misją Instytutu Rozwoju Języka Polskiego jest wspieranie Polonii i Polaków poza granicami kraju w kultywowaniu polskiej tradycji, języka i kultury oraz wspieranie osób nieposiadających polskiego pochodzenia zainteresowanych nauką języka polskiego jako obcego.
Z dr Urszulą Starakiewicz-Krawczyk, dyrektorką Instytutu Rozwoju Języka Polskiego, rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.
Zapraszamy także do wysłuchania rozmów z młodymi liderami polonijnymi, które przeprowadziła Maria Wieczorkiewicz.