Redakcja Polska

Nowe sankcje UE wobec Rosji, decyzja odłożona do jutra. Jakie są powody?

06.04.2022 15:55
Ambasadorowie krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli nie zatwierdzili dziś propozycji Komisji Europejskiej. Mają to zrobić jutro rano. - Jest wiele pytań państw członkowskich do pakietu i niektóre, w tym Polska, chcą jego zaostrzenia - wyjaśnił brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów. 
Audio
  • Decyzja dotycząca nowych sankcji UE wobec Rosji odłożona do jutra. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Decyzja dotycząca nowych sankcji UE wobec Rosji odłożona do jutra
Decyzja dotycząca nowych sankcji UE wobec Rosji odłożona do jutraPAP/Mateusz Marek

Decyzja dotycząca nowych, unijnych sankcji wobec Rosji została odłożona do jutra. Ambasadorowie krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli nie zatwierdzili w środę propozycji Komisji Europejskiej. Mają to zrobić jutro rano. 

Posłuchaj
00:58 11672190_1.mp3 Decyzja dotycząca nowych sankcji UE wobec Rosji odłożona do jutra. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

- Jest wiele pytań państw członkowskich do pakietu i niektóre, w tym Polska, chcą zaostrzenia - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów. Zdaniem drugiego dyplomaty, nie powinno dziwić, że jest wiele pytań, bo najnowszy pakiet sankcji jest obszerny, liczy kilkaset stron i potrzeba czasu na pogłębione konsultacje i dyskusje przedstawicieli Komisji, unijnego korpusu dyplomatycznego z krajami członkowskimi. Mają one być prowadzone w środę przez cały dzień i w czwartek rano ma być podjęta decyzja. 

Podczas spotkania kilku ambasadorów wyraziło niezadowolenie, że propozycje restrykcji zostały najpierw ogłoszone przez szefową Komisji w mediach, a dopiero po kilku godzinach rozesłane do unijnych stolic.

Co zawiera nowy pakiet sankcji? 

W najnowszym pakiecie przygotowanym przez Komisję Europejską jest propozycja embarga na import węgla z Rosji do Unii o wartości czterech miliardów euro. Nie ma jednak embarga na dostawy ropy i gazu o co zabiega między innymi Polska wraz z krajami bałtyckimi i skandynawskimi. Ponadto, zgodnie z propozycją Komisji, europejskie porty mają być zamknięte dla rosyjskich statków, z wyjątkiem tych z żywnością i produktami z sektora energetyki. Sankcje mają również objąć przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi.

Mają być kolejne ograniczenia w handlu, zarówno eksporcie jak i imporcie. Rosyjskie spółki będą miały zakaz udziału w przetargach w krajach członkowskich. Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami oraz kontami w bankach w Europie mają być wpisani kolejni oligarchowie i przedstawiciele władz, a także członkowie ich rodzin. Mówi się, że sankcje mają objąć dwie córki Władimira Putina.


IAR/dad

Zełenski: głodzenie ludzi też jest bronią Rosji. Prezydent Ukrainy przemawiał w parlamencie Irlandii

06.04.2022 12:38
Rosja celowo wywołuje na Ukrainie kryzys żywnościowy, bo dla Rosji głodzenie ludzi również jest środkiem prowadzenia wojny - powiedział w środę zwracając się do parlamentu Irlandii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Stanisław Żaryn: wojna przeciwko Ukrainie nie idzie po myśli Kremla

06.04.2022 14:44
Rosyjska wojna przeciwko Ukrainie nie idzie po myśli Kremla - ocenił w środę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rosja zaciera ślady zbrodni ludobójstwa. Pracują mobilne krematoria w Mariupolu

06.04.2022 18:03
Rosjanie prawdopodobnie próbują zacierać ślady zbrodni wojennych na Ukrainie. W oblężonym Mariupolu zaczęły działać mobilne krematoria. Strona ukraińska twierdzi, że Rosjanie chcą w ten sposób usunąć zwłoki zabitych cywilów.