Konferencja odbywa się w związku z umową podpisaną w marcu między UE a Egiptem, która przewiduje kwotę do 7,4 mld euro na wsparcie programu reform zadłużonej i niewydolnej gospodarki Kairu.
"Wasza stabilność i dobrobyt są niezbędne dla całego regionu" – powiedziała von der Leyen, dodając, że inwestycje obejmują różne sektory, w tym wodór, gospodarkę wodną, budownictwo, chemikalia, żeglugę i lotnictwo. W niedzielę zostanie podpisany projekt o wartości 25 mln euro, który ma zapewnić młodym Egipcjanom szkolenia w zakresie czystych technologii i technologii cyfrowych.
W zamian za inwestycje Egipt zgodził się pomóc UE w kilku kluczowych kwestiach, w szczególności w zakresie zapobiegania nielegalnej imigracji. Na ten cel jeszcze w marcu przeznaczono 200 mln euro.
Egipt już zaczął wywiązywać się z tego zobowiązania, co nie spodobało się niektórym organizacjom zajmującym się prawami człowieka. Na przykład Human Rights Watch wspominał w swych raportach o arbitralnych aresztowaniach i złym traktowaniu przez egipskie władze migrantów, osób ubiegających się o azyl i uchodźców. W liczącym 106 mln ludności Egipcie przebywa ponad 600 tys. obcokrajowców, głównie z Palestyny, Sudanu i Syrii.
Europa jest największym partnerem handlowym i inwestorem Egiptu; odpowiada za 40 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym kraju.
Dwudniowa konferencja w Nowej Stolicy Administracyjnej (oficjalna nazwa miasta) kraju, na wschód od Kairu, gromadzi ponad tysiąc uczestników, w tym ministrów, urzędników, europejskie instytucje finansowe i dyrektorów naczelnych z różnych sektorów, zarówno z UE, jak i Egiptu.
PAP/ho