Redakcja Polska

Polacy za granicą tradycyjnie odwiedzają nekropolie, na których pochowani są rodacy

02.11.2022 12:21
Cmentarze z polskimi grobami rozsiane są po całym świecie, w tych dniach miejscowa Polonia i polscy dyplomaci składają na nich kwiaty i zapalają znicze na znak naszej pamięci.
Audio
  • Polacy odwiedzają groby rodaków za granicą - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Cmentarz na terenie Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii
Cmentarz na terenie Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w PensylwaniiFoto: Fot.: Twitter/Kancelaria Prezydenta @prezydentpl

Podobnie jak rodacy w kraju, mieszkający w Stanach Zjednoczonych Polacy czczą pamięć i modlą się za dusze swoich bliskich odwiedzając ich groby. Mogiły te znajdują się zarówno na amerykańskich jak i polskich cmentarzach rozsianych po całej Ameryce. Największe polonijne nekropolie znajdują się w Chicago oraz w Doylestown w Pensylwanii.

Utworzony w 1872 roku Cmentarz św. Wojciecha w Niles pod Chicago jest jedną z największych i najstarszych polonijnych nekropolii w USA. Spoczywa na nim 300 tysięcy osób, w większości polskich imigrantów i ich potomków. Poza mogiłami stoją pomniki upamiętniające żołnierzy Armii Hallera oraz Polaków zamordowanych w Katyniu.

Do najbardziej znanych polskich nekropolii w USA należy polonijny cmentarz w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, na którym znajduje się 6 tysięcy grobów. Centralnym punktem nekropolii jest wykonany przez Andrzeja Pityńskiego posąg z brązu "Mściciel" przedstawiający klęczącego na jednym kolanie husarza wspartego na mieczu. W marmurowy cokół posągu wmurowane są tablice poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej oraz tragedii smoleńskiej. Na cmentarzu w amerykańskiej Częstochowie pochowano setki weteranów I i II wojny światowej. Dlatego jest on czasem nazywany polskim Arlington. Tu także w specjalnej urnie-płaskorzeźbie spoczywa serce Ignacego Jana Paderewskiego.

We Francji dzień Wszystkich Świętych to dla Polonii okazja, by odwiedzić groby wybitnych rodaków. W Paryżu Polacy oddali hołd przedstawicielom Wielkiej Emigracji pochowanym między innymi na największym paryskim cmentarzu Père-Lachaise oraz w tak zwanym "panteonie polskiej emigracji" w Montmorency. Cmentarz ten jest miejscem szczególnie ważnym dla Polonii, ponieważ pochowano tam wielu wybitnych rodaków, między innymi Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida.

W uroczystość Wszystkich Świętych w Rzymie przy kwaterze polskiej na cmentarzu Prima Porta odprawiona została msza. Wzięło w niej udział kilkuset Polaków. Na mszę przybył kardynał Józef Ryłko i ksiądz prałat Paweł Ptasznik, były sekretarz św. Jana Pawła II. Nabożeństwo celebrował ksiądz Jacek Staniek, wicekapelan Polaków w diecezji rzymskiej. „Pamiętamy o naszych zmarłych. Chcemy im jakoś pomóc. Więc modlimy się jako ludzie wiary za nich, by jak najrychlej mogli oglądać Pana twarzą w twarz”. W polskiej kwaterze znajduje się ponad dwieście grobów. Pochowani tam są między innymi Kazimierz Papee, do śmierci 43 lata temu nieoficjalny przedstawiciel polskiego rządu emigracyjnego w Londynie i jego żona Leonia, siostra majora Dobrzańskiego, słynnego Hubala.

Polacy pamiętają o grobach polskich żołnierzy i weteranów pochowanych w Belgii. Prawie 400 mogił w 25 belgijskich miastach i miasteczkach od kilku dni odwiedzają konsulowie, pracownicy konsulatu, żołnierze z polskich przedstawicielstw wojskowych, przedstawiciele Polonii i polskich harcerzy. Również polskie i polonijne szkoły z różnych regionów Belgii biorą udział w upamiętnieniu polskich żołnierzy. W Belgii są 22 polskie cmentarze wojenne. Największy i najsłynniejszy z nich jest w Lommel przy granicy z Niemcami. Spoczywa tam 257 żołnierzy, głównie generała Stanisława Maczka, którego I Dywizja Pancerna wyzwalała spod okupacji niemieckiej miasta w Belgi i w Holandii. Polscy żołnierze i weterani pochowani są także między innymi w Adegem, Tielt, Leopoldsburgu i Antwerpii.

Lampki i znicze 1 listopada i w Zaduszki płoną także na polskich cmentarzach na Wschodzie. W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 19. odbyła się akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, zorganizowana przez Konsulat Generalny RP. Miejscowi Polacy zrzeszeni w różnych organizacjach, uczniowie szkół oraz lwowscy harcerze zapalali białe i czerwone znicze na mogiłach całej nekropolii. Przed kaplicą na Cmentarzu Obrońców Lwowa została odprawiona uroczysta msza święta, której przewodniczył arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. "Tutaj na Cmentarzu Łyczakowskim modlimy się o pokój w sposób szczególny dla Ukrainy. I dziękujemy naszym żołnierzom i także naszym wiernym, którzy polegli w obronie Ukrainy" - podkreślił abp Mieczysław Mokrzycki.

Znicze zapłonęły także na polskich grobach w Rosji. O zmarłych w obcej ziemi rodakach pamiętali nie tylko miejscowi Polacy, ale też polscy dyplomaci, którzy odwiedzili groby polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu i Miednoje. Na cmentarzach rozsianych po całym terytorium Rosji spoczywają m.in. zesłańcy z czasów carskich i ofiary sowieckiego totalitaryzmu.

IAR/ep

 

Warszawskie cmentarze, czyli historia Polski i Warszawy w pigułce

31.10.2022 12:07
- Warszawskie cmentarze jak w soczewce skupiają historię Warszawy, ale także Polski w ogóle – mówi historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański. Do najważniejszych stołecznych nekropolii należy zespół cmentarzy wyznaniowych, które są najczęściej odwiedzane przez turystów.

Trwają tradycyjne kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów na polskich i kresowych cmentarzach

31.10.2022 12:13
Najbardziej rozpoznawalna zbiórka funduszy na renowację zabytków po raz 48 ruszyła na warszawskich Powązkach, gdzie można spotkać kwestujących  artystów, polityków i dziennikarzy.

Dyplomaci RP odwiedzą polskie groby na świecie. Uroczystości w największych europejskich stolicach

01.11.2022 09:55
Z okazji dnia Wszystkich Świętych dyplomaci RP odwiedzają polskie groby m.in. w Berlinie, Paryżu, Madrycie i Pekinie.