Redakcja Polska

Instytut Polonika podda renowacji polskie zabytki we Włoszech i we Francji

02.04.2024 19:43
Instytut Polonika podda renowacji polskie zabytki we Włoszech i we Francji. Eksperci Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika zajmą się między innymi obrazami w najstarszej polskiej parafii poza granicami kraju, czyli w kościele świętego Stanisława w Rzymie. To miejsce od XVI wieku zrzeszające Polonię przybywającą lub mieszkającą w Wiecznym Mieście.
Dzięki programowi Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA od 2019 r. udało się zrealizować ok. osiemdziesięciu projektów
Dzięki programowi Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA od 2019 r. udało się zrealizować ok. osiemdziesięciu projektówmateriały prom.

Szef programu "Ochrona polskiego dziedzictwa za granicą" Instytutu Polonika Piotr Ługowski wyjaśnia, że w tej świątyni zostaną poddane renowacji 3 obrazy poświęcone męczeństwu świętego Stanisława: "Męczeństwo świętego Stanisława, "Wskrzeszenie Piotrowina" i "Gloria świętego Stanisława w Niebie". Obrazy wykonał Filippo Bracci z okazji 500. rocznicy kanonizacji świętego. "Obrazy zostaną oczyszczone, będzie trzeba uzupełnić odpowiednią warstwą kitu wykruszenia malarskie, zrobić retusz, zawerniksować - typowa malarska konserwacja z prawdopodobnie też uzupełnieniami po bokach po nowym naciągnięciem na płótno" - tłumaczy Piotr Ługowski.

Eksperci Poloniki będą też w tym roku kontynuować prace na Cmentarzu Champeaux w Montmorency pod Paryżem, zwanym Panteonem Polskiej Emigracji. Znajdują się tam groby wielu znamienitych Polaków - polityków, działaczy społecznych, naukowców, ludzi kultury.

W tym roku renowacji zostanie poddany nagrobek Kazimierza Szwykowskiego - mówi Piotr Ługowski. "Kazimierz Szwykowski był lekarzem medycyny, był uczestnikiem również Powstania Listopadowego, za co został oznaczony medalem Virtuti Militari, a w 1870 roku brał udział w kampanii pod Metz za co dostał Legię Honorową. Na jego nagrobku znajduje się brązowy medalion z popiersiem Szwykowskiego z tymi dwoma oznaczeniami, który został poddany konserwacji w zeszłym roku i w tym roku prace będą kontynuowane na polu grobowym".

Piotr Ługowski dodaje, że renowacji zostanie poddany także nagrobek Aleksandra Orłowskiego. Był żołnierzem, kapitanem artylerii i został oznaczony Polskim Orderem Honorowym. Prace będą dotyczyły oczyszczenia pola grobowego. Dużym wyzwaniem będzie rekonstrukcja krzyża, z którym nie wiadomo co się z nim stało i będzie w tym roku rekonstruowany.

W tym roku będą kontynuowane również prace przy kaplicy Jaroszyńskich, która powstała po 1890 roku po śmierci Mikołaja Jaroszyńskiego, kawalera Legii Honorowej.

W poprzednich latach eksperci Instytutu Polonika wyremontowali na cmentarzu w Montmorency nagrobki między innymi: Bronisława Piłsudskiego, Heleny i Alfreda Paderewskich, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Juliana Ursyna Niemcewicza oraz jego przyjaciela generała Ottona Kniaziewicza.


IAR/ho

62 lata temu rozpoczął działalność Program III Polskiego Radia

01.04.2024 08:45
Pięć koncertów, spotkania z przedstawicielami świata sztuki i sportu, a także zapowiedź zmian w programie. Tak Trójka świętuje 62. urodziny.

Poniedziałek Wielkanocny to w tradycji polskiej śmigus-dyngus

01.04.2024 09:00
1 kwietnia przypada w tym roku Poniedziałek Wielkanocny, w polskiej tradycji znany też jako śmigus-dyngus lub lany poniedziałek. Przyjęło się, że tego dnia, dla żartów, można polewać wodą - choć z umiarem - zaprzyjaźnione osoby, a nawet nieznajomych.

Muzeum Auschwitz zamierza wyremontować dach poobozowego bloku

02.04.2024 11:27
Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dachu jednego z poobozowych bloków na terenie tak zwanego obozu macierzystego. Instytucja ogłosiła przetarg, który ma wyłonić wykonawcę. Z opublikowanej dokumentacji wynika, iż będzie on miał 33 tygodnie na realizację zadania.

Szef MSZ Nowej Zelandii przekazał Polsce dokumenty dot. polskich dzieci, przyjętych w 1944 r.

02.04.2024 15:02
Wicepremier, szef MSZ Nowej Zelandii Winston Peters przekazał we wtorek szefowi polskiego MSZ Radosławowi Sikorskiemu faksymile korespondencji wewnątrz rządu nowozelandzkiego nt. polskich dzieci przyjętych przez rząd Nowej Zelandii w 1944 r.