Redakcja Polska

Jacek Malczewski w odsłonie romantycznej - na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie

18.02.2022 11:00
Młodopolski malarz inspirowany motywami romantycznymi - taki obraz jednego z najbardziej znanych polskich twórców wyłania się z ekspozycji przygotowanej przez krakowskie muzeum. "To Malczewski trochę z off-u, nieodstępny w kolekcjach publicznych" - uważa dyrektor Andrzej Szczerski.
Obraz Jacka Malczewskiego Przy fortepianie
Obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie" Foto: Foto: PAP

"Do dzisiaj, kiedy popatrzymy na jego obrazy, możemy dostrzec w nich gotowe kadry filmowe, znakomite fotografie, czy wręcz sceny, które odnajdujemy w polskich powieściach. Toposy kulturowe, wizualne i ikonograficzne, które wypracował, obecne są w polskiej kulturze" - ocenił w czwartkowej rozmowie z dziennikarzami dyrektor muzeum Andrzej Szczerski.

Wystawa "Jacek Malczewski romantyczny", którą od piątku oglądać można w Muzeum Narodowym w Krakowie, składa się z ponad 170 prac, w tym 20 szkiców i szkicowników. Są wśród nich też te inspirowane poezją Juliusza Słowackiego, tematami baśniowymi i te ilustrujące opowiadania ludowe. Goście muzeum zobaczą również portrety i autoportrety artysty. Prezentowane prace to przede wszystkim manifestacja motywów romantycznych, które właśnie w okresie Młodej Polski pokazywano przy pomocy form wizualnych. "Dzięki Malczewskiemu zbiorowa wyobraźnia polska żyje romantyzmem" - podkreślił dyrektor Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawa to szansa na kompleksowe zapoznanie się z twórczością malarza, bo pokazywane prace pochodzą ze wszystkich faz jego działalności, m.in. tej przypadającej na czas po pierwszej wojnie światowej.

Dyrektor muzeum wskazał, że kluczem do zrozumienia wystawy jest ujrzenie Malczewskiego jako twórcy wyrastającego z romantyzmu, poruszającego motywy takie jak wartość historii i wolności, "romantyczne czytanie pejzażu i osobowości człowieka", mesjanizm polski, a także rola artysty jako "romantycznego geniusza".

Zdaniem Szczerskiego, romantyzm stanowi ciągłą inspirację dla artystów. "Tak jest właściwie do dzisiaj. Myślę, że w tych obrazach jest bardzo wiele treści współczesnych" - ocenił dyrektor.

Prezentowane dzieła nie pochodzą jedynie z kolekcji krakowskiego muzeum oraz innych placówek z Polski. "Słysząc "Malczewski" spodziewamy się pewnego kanonu prac. A tymczasem jesteśmy poza tym kanonem - to Malczewski trochę z off-u, na co dzień nieodstępny w kolekcjach publicznych, pochodzący z kolekcji i zbiorów prywatnych" - wskazał dyrektor.

Ekspozycję oglądać można od piątku do końca lipca w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.


PAP/ho


81 lat temu na teren Polski zrzucono pierwszych cichociemnych

16.02.2022 12:20
W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, na teren okupowanej Polski zostali zrzuceni pierwsi cichociemni - żołnierze elitarnej jednostki szkolonej w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych.    

"Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". IPN realizuje projekt poświęcony armii gen. Władysława Andersa

17.02.2022 14:23
Projekt zainaugurował wjazd specjalnego pociągu „Anders” Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej do Włocławka. Z Łodzi przyjechała nim córka generała Władysława Andersa - Anna Maria Anders, która otworzyła we Włocławku wystawę poświęconą jej ojcu.