Redakcja Polska

W Muzeum Ziemi Lubuskiej otwarto wystawę obrazów Olgi Boznańskiej

23.04.2023 11:35
Prawie 40 obrazów autorstwa jednej z najwybitniejszych polskich malarek, Olgi Boznańskiej, można oglądać na wystawie poświęconej tej artystce, której wernisaż odbył się w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze - poinformowała rzeczniczka muzeum Julia Molibog.
Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894 r.
Olga Boznańska, Dziewczynka z chryzantemami, 1894 r.Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Wśród dzieł prezentowanych na ekspozycji pt. „Olga Boznańska - malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” są portrety znanych postaci, m.in. Henryka Sienkiewicza, Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego czy malarza Józefa Czajkowskiego, ale także pejzaże, martwe natury i szkice.

Dopełnieniem wystawy są osobiste pamiątki po malarce, a wśród nich m.in.: fotel z paryskiej pracowni, sztalugi, palety, tubki farb czy książeczki do nabożeństwa.

„To jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wystawie towarzyszy casting na dziewczynkę podobną do tej z obrazu tej wielkiej artystki pt. "Dziewczynka ze słonecznikami". 22, 23 i 24 kwietnia br. zostanie przeprowadzona sesja fotograficzna z kandydatkami, a 3 czerwca br. nastąpi oficjalne wręczenie nagród laureatkom” – powiedziała Julia Molibog.

Dodała, że zgłoszenia do castingu, których było ponad 40, napłynęły nie tylko z Zielonej Góry, ale także z innych miejscowości woj. lubuskiego oraz spoza rejonu, m.in. spod Krakowa.

Jak przekazała kuratorka wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha, oprócz portretów w dorobku artystycznym Boznańskiej ważne miejsce zajmowały martwe natury - niewielkie, szkicowo malowane kompozycje, które powstawały okazjonalnie, czasem jako prezenty dla gości.

„Nader piękne są wizerunki zawsze obecnych w jej pracowni ukochanych przez nią kwiatów malowane z zachowaniem ich subtelności i gry barw. W dorobku malarskim Boznańskiej pojawiają się również pejzaże. Tworzyła je dla siebie, nie na zamówienie i nie na wystawy i dlatego też te niewielkie kompozycje są swobodnymi, ekspresyjnymi i zaskakującymi nowoczesnością pracami, w których artystka mogła sobie pozwolić na większą swobodę i odwagę twórczą” – oceniła Kozakowska-Zaucha.

Podczas wernisażu można było wysłuchać wykładu poświęconego życiu i twórczości artystki. Ekspozycja będzie czynna w Zielonej Górze do 20 sierpnia br. Dodatkowo 25-28 kwietnia odbędą się lekcje muzealne.

To pierwsza tak szeroka prezentacja dzieł tej znanej i cenionej artystki w zielonogórskim muzeum. Co prawda w 2016 r. pokazywano już tam obrazy Boznańskiej, ale tylko trzy; były to: „Mnich przy winie” ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, „Portret matki” z Muzeum Narodowego w Szczecinie, a także „Dziewczynka ze słonecznikami” ze zbiorów zielonogórskiego muzeum.

Olga Boznańska (1865-1940) urodziła się w Krakowie, a zmarła w Paryżu. Początkowo kształciła się w rodzinnym mieście, by w 1886 r. wyjechać do Monachium, aby kontynuować naukę w prywatnych szkołach Karla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra.

W Monachium Boznańska otworzyła własną pracownię, a w 1886 r. zadebiutowała na wystawie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Odtąd często prezentowała swoje prace w Europie i Stanach Zjednoczonych, zdobywając liczne medale i wyróżnienia.

W 1898 r. artystka przeniosła się na stałe do Paryża, gdzie należała do czołowych postaci polskiej kolonii artystycznej.


PAP/ho

45-lecia Muzeum Karykatury w Warszawie. Interesujące wystawy z okazji jubileuszu placówki

16.04.2023 11:00
W roku 2023 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego obchodzi 45-lecie swojego istnienia. Głównym punktem obchodów jest wystawa jubileuszowa, na którą składają się dwie ekspozycje poświęcone założycielowi i patronowi Muzeum Karykatury – Erykowi Lipińskiemu: "Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy" oraz "Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego".

W Brnie rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej

18.04.2023 14:25
W Brnie, drugiej co do wielkości aglomeracji Czech, w poniedziałek rozpoczęły się Dni Kultury Polskiej. Skupiają się nie tylko na współczesnym filmie i literaturze, ale także na dawnej polskiej stolicy włókienniczej Łodzi. Ważne miejsce zajmuje wspomnienie o powstaniu w Getcie Warszawskim.

Dyplomy ministra kultury dla polskich i ukraińskich konserwatorów zabytków

20.04.2023 12:27
Kilkudziesięciu konserwatorów zabytków z Ukrainy i Polski otrzymało dyplomy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego za opiekę nad polskimi zabytkami na Ukrainie w czasie inwazji rosyjskiej.

100 lat temu urodził się Gustaw Holoubek, wybitny aktor i reżyser

21.04.2023 16:38
Jedną z największych ról Holoubka była rola Gustawa-Konrada w "Dziadach" w reżyserii Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym w 1967 roku. Zdjęcie tego spektaklu z afisza przez komunistyczne władze przyczyniło się do wybuchu demonstracji studenckich i zapoczątkowało wydarzenia Marca 1968. Gustaw Holoubek zmarł w 2008 roku.