Jak przypomniała zastępczyni dyrektora muzeum, Łucja Koch, inspiracją akcji rozdawania papierowych żonkili była opowieść Marka Edelmana, uczestnika powstania. - Marek Edelman opowiedział Hannie Krall, że 19 kwietnia co roku, w rocznice powstania w getcie warszawskim, otrzymuje od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów. Wraz z garstką przyjaciół składał te kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta - powiedziała Łucja Koch.
00:15 12919370_1.mp3 Jak przypomniała zastępczyni dyrektora muzeum, Łucja Koch, inspiracją akcji rozdawania papierowych żonkili była opowieść Marka Edelmana, uczestnika powstania (IAR)
Co roku wolontariusze i wolontariuszki wychodzą na ulicę, aby na znak pamięci o wydarzeniu sprzed 81. lat rozdawać żonkile. Jak podkreśliła Luiza Bakiewicz, która weźmie udział w akcji po raz trzeci, to także lekcja historii, ponieważ przechodnie często pytają o jej ideę. - Pytań jest dużo, na pewno bardzo pomocne są takie krótkie informatory, one są także w języku angielskim i ukraińskim. Zwłaszcza turyści pytają, o co chodzi, czego to dotyczy. Wiadomo, że na taki wykład historyczny jest bardzo ograniczony czas, ale to jest bardzo przyjemne i myślę, że wtedy mamy takie poczucie, że robimy coś dobrego - powiedziłała wolontariuszka.
Organizatorzy zachęcają również do skorzystania z "żonkilomatów", które staną na ulicach Warszawy. Na stronie muzeum POLIN znaleźć można wzór papierowego żonkila, żeby wykonać go w domu samodzielnie. Akcja pod hasłem "Łączy nas Pamięć" odbędzie się 19 kwietnia po raz dwunasty.
IAR/dad