Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. Poprzez rozwijanie różnych form kształcenia, umożliwia uczniom zdobywanie wiedzy o Polsce oraz doskonalenie umiejętności językowych podczas stałego lub czasowego pobytu w innym kraju. Zachęca polską młodzież do kontaktu z językiem polskim i polską kulturą, uczenia się on-line, kształcenia na odległość, korzystania z oferty dydaktycznej szkół polskich oraz współpracujących z ORPEG nauczycieli i ośrodków polonijnych.
ORPEG prowadzi 76 szkół polskich przy placówkach dyplomatycznych RP, ulokowanych w 36 krajach świata na 4 kontynentach. Szkoły prowadzą nauczanie uzupełniające w zakresie języka polskiego i wiedzy o Polsce dla ponad 16 tys. uczniów.
Podczas jubileuszowej konferencji odczytano list pierwszej damy Agaty Kornhauser–Dudy. Przekazała w nim swoje gratulacje dla ośrodka. "Proszę przyjąć wyrazy mojego uznania dla zaangażowania i pasji, z jaką od pół wieku działają Państwo na rzecz rozpowszechniania i nauki języka polskiego wśród Polaków przebywających za granicą" - napisała.
Podkreśliła, że "utrzymanie więzi z krajem przodków, kultywowanie rodzimych tradycji oraz stały kontakt z językiem nie jest rzeczą łatwą, w szczególności dla Polaków od wielu lat mieszkających za granicą". "Jednak dzięki organizacjom takim jak ORPEG staje się to dużo prostsze" - dodała.
"Owocem państwa ciężkiej pracy są szkoły polskie rozsiane na całym świecie. 76 placówek, które do tej pory udało się państwu otworzyć, są dowodem tego, że ORPEG dociera wszędzie tam, gdzie żyją nasi rodacy" - zauważyła pierwsza dama.
Pracownikom, nauczycielom, absolwentom, przyjaciołom ośrodka i samemu ORPEG pogratulował także wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. "Należy umacniać ORPEG, podejmować dalsze działania wychodząc na przeciw naszej diaspory narodowej" - podkreślał.
"To, że mamy coraz więcej polskich szkół za granicą pokazuje potrzebę, na jaką trzeba odpowiedzieć. Młodzi ludzie, ich rodzice, ich dziadkowie i dalsza rodzina chcą, aby kolejne pokolenia Polaków mieszkających za granicą miały polski krąg kulturowy. Aby uczyli się języka polskiego, wzrastali w polskiej tradycji narodowej, uczyli się polskiej historii i polskich obyczajów" - zaznaczył Tomasz Rzymkowski.
Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Justyna Kralisz powiedziała, że przez lata ta instytucja bardzo się zmieniła i zyskała nowe obowiązki i zadania: "Dziś to wieloaspektowe i komplementarne podejście do edukacji i oświaty polskiej za granicą. To nauka, edukacja, to doskonalenie zawodowe, to całościowe zaopiekowanie się Polakami mieszkającymi za granicą" - powiedziała Justyna Kralisz.
Pełnomocnik rządu do spraw Polaków i Polonii za granicą Jan Dziedziczak dodał, że kształcenie w polskich szkołach za granicą daje dzieciom duże możliwości. "Dziecko które przejdzie przez polskie szkolnictwo, które zna polską kulturę, historię, geografię, zyskuje drugą tożsamość" - powiedział pełnomocnik. "Obok tożsamości kraju, w którym mieszka, to dziecko czuje się Polakiem i ma dzięki temu trzy drogi. Może być tylko obywatelem kraju, w którym mieszka za granicą, może być aktywnym Polakiem w tym kraju, w którym mieszka za granicą. Może wreszcie wrócić do Polski" - powiedział Jan Dziedziczak.
Z okazji 50-lecia istnienie ORPEG, od środy do niedzieli włącznie w Warszawie odbywa się Jubileuszowa Konferencja Metodyczno - Doskonaląca dla nauczycieli.
IAR/ho