Redakcja Polska

85 lat temu rozpoczęła się sowiecka agresja na Polskę

17.09.2024 14:48
17 września - w rocznicę tamtych wydarzeń - przypada Dzień Sybiraka, upamiętniający zesłanych na Syberię i na inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego
Audio
  • 85 lat temu rozpoczęła się sowiecka agresja na Polskę. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
Pomnik Poległym i Pomordowanym na WschodzieAlbert Zawada/PAP

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę z 1939 roku. Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Uroczystość odbyła się w 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, która była wypełnieniem paktu Ribbentrop - Mołotow na mocy którego III Rzesza Niemiecka o Związek Sowiecki podzieliły między sobą Polskę i inne kraje Europy Środkowo - Wschodniej.

Prezydent po złożeniu wieńca przypomniał, że 17 września to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski i przypomniał, że dla Polaków sowiecka okupacja była niezwykle bolesnym i długim doświadczeniem. Andrzej Duda podkreślił, że sowiecka okupacja Polski zakończyła się w 1993 roku, kiedy ostatnie oddziały Armii Czerwonej stacjonujące w Polsce wyjechały do Rosji. Jednocześnie prezydent przypomniał, że ponownej zbrodniczej okupacyjnej rosyjskiej polityki doświadcza Ukraina.

85 lat temu początkowo panował chaos informacyjny i nikt, w tym żołnierze, nie wiedział, co ma robić. Sytuacje dodatkowo komplikował rozkaz naczelnego wodza, który kazał walczyć z sowietami tylko wtedy, gdy ci pierwsi otworzą ogień lub dojdzie do prób rozbrojenia. Jako, że Rydz-Śmigły nakazał również cofanie się oddziałów ze wschodu RP w stronę granicy rumuńskiej, mało które jednostki stawiły opór sowietom. 

17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku - przypada Dzień Sybiraka. Upamiętnia zesłanych na Syberię i na inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

Polacy byli wywożeni na Syberię od XVII wieku, jednak najtragiczniejszy rozdział w historii zsyłek przyniosła II wojna światowa i sowiecka agresja na Polskę. W latach 1940-1941 władze Związku Sowieckiego przeprowadziły cztery wielkie deportacje ze wschodniej Polski do północnych obwodów Rosji, na Syberię i do Kazachstanu, oficjalnie nazywane "przesiedleniem". Objęły one, według różnych szacunków, od kilkuset tysięcy do ponad miliona osób, w tym kobiety i dzieci. Ludzie byli w barbarzyński sposób uprowadzani z domów, całymi rodzinami, skazywani na katorgę, głodzeni i zmuszani do pracy w nieludzkich warunkach.

Według szacunków co trzeci deportowany nie przeżył zesłania. Tragiczne okoliczności bytowania, sadyzm strażników, brak wystarczającej ilości pożywienia, a także opieki medycznej stały się przyczyną wysokiej śmiertelności w sowieckich łagrach.

Scenariusz deportacji był zawsze podobny - łomotanie do drzwi kolbami karabinów w środku nocy, krzyki, bicie, popędzanie, płacz dzieci. Taki obraz najczęściej pojawia się we wspomnieniach Polaków. W ciągu kilkunastu minut ludzie tracili dorobek całego życia - deportowani mogli zabrać ze sobą tylko podstawowe rzeczy, na ich spakowanie mieli nie więcej niż pół godziny. Zabierali jedynie najważniejsze przedmioty

Ludzi transportowano na Wschód w wagonach towarowych. W drodze brakowało żywności i wody, szerzyły się choroby, szczególnie wśród dzieci. Podróż trwała kilka tygodni. Po wojnie do kraju powrócili tylko nieliczni zesłańcy.

Cztery masowe deportacje Polaków w latach 1940-1941 były zaplanowane i systematycznie przeprowadzone tak, aby usunąć z dawnych terenów wschodnich II Rzeczpospolitej wszystkich ludzi uznanych za "niebezpiecznych" dla Sowietów. Celem wywózek była eksterminacja elit oraz świadomej narodowo polskiej ludności, która mogłaby stawić opór władzy - mówił w 2005 roku w Polskim Radiu nieżyjący już historyk profesor Paweł Wieczorkiewicz.

Według danych NKWD podczas czterech deportacji łącznie zesłano około 320 tysięcy osób. Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie milion 350 tysięcy Polaków. Historycy wskazują, że sowieckie dokumenty nie uwzględniają skazanych w trybie doraźnym i osób niezarejestrowanych.

Według szacunków co trzeci deportowany nie przeżył zesłania.

IAR/PP


W siedzibie paryskiej "Kultury" w Maisons-Laffite ruszy projekt przebudowy biblioteki

15.09.2024 20:34
Stowarzyszenie Instytutu Literackiego Kultura zrealizuje projekt przebudowy i remontu biblioteki w siedzibie paryskiej "Kultury" w Maisons-Laffite pod Paryżem. Dzięki temu nową siedzibę zyska kilkadziesiąt tysięcy tomów z biblioteki Jerzego Giedroycia.

150 lat temu zmarł Maksymilian Gierymski, malarz i powstaniec styczniowy

16.09.2024 16:29
16 września 1874 roku w Bad Reichenhall (Bawaria) zmarł Maksymilian Gierymski - starszy brat Aleksandra Gierymskiego - powstaniec styczniowy, artysta malarz, prekursor realizmu w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Miał niespełna 28 lat.

Facebook zapowiedział blokadę rosyjskich mediów

17.09.2024 08:10
Meta, do której należy, m.in. Facebook, zapowiedziała w poniedziałek zablokowanie obecności na swoich aplikacjach kremlowskiej telewizji RT oraz innych rosyjskich mediów państwowych.

Minister Sikorski w Kiszyniowie: kluczowe, by Mołdawia utrzymała demokratyczny kurs

17.09.2024 12:00
"Jesteśmy tu, by potwierdzić poparcie dla europejskiego kierunku rozwoju Mołdawii" - powiedział w Kiszyniowie minister spraw zagranicznych.