Ambasador Polski podkreślił, że obchodzony dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada w 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Przypomniał, że był to największy obóz eksterminacji Żydów. Zaznaczył, że obecnie, wobec nasilającego się antysemityzmu, ważna jest edukacja młodych ludzi o gehennie Holokaustu - relacjonowali brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej unijni dyplomaci.
Zaproszenie na wirtualne obchody
Po spotkaniu ambasadorów Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej zorganizowało specjalne obchody w internecie. Kilkunastu ambasadorów z krajów członkowskich wysłuchało modlitwy Kadisz w intencji pamięci ofiar Holokaustu i świadectw ostatnich ocalałych więźniów Auschwitz przygotowanych przez Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Także w środę w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii stanęły dwie wystawy. Jedna, zatytułowana "Zagłada Żydów europejskich", została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.
Druga wystawa opowiada historię Polaków ratujących Żydów, która została przygotowana we współpracy z rzeszowskim oddziałem IPN. Na tej wystawie można zapoznać się między innymi z historią rodziny Ulmów, poznać postać Ireny Sendlerowej, działalność polskich dyplomatów, grupy Ładosia w Szwajcarii i Mieczysława Fogga.
IAR/dad