Redakcja Polska

77 lat temu zginął Wojciech Zalewski, powstaniec warszawski. Miał 11 lat

21.08.2021 10:13
Chłopiec był łącznikiem plutonu sierżanta Jana Kretera "Grzesia". 1 sierpnia zgłosił się na ochotnika do oddziału powstańczego. Przybrał pseudonim "Orzeł Biały". Dwadzieścia jeden dni później jego krótkie życie zakończyła kula snajpera.
Wojciech Zaleski ps. Orzeł Biały (11 lat) był najmłodszym żołnierzem grupy szturmowej st. sierż. Jana Kretera Grzesia. Służył od początku, wzbudzając podziw wśród starszych kolegów.
Wojciech Zaleski ps. "Orzeł Biały" (11 lat) był najmłodszym żołnierzem grupy szturmowej st. sierż. Jana Kretera "Grzesia". Służył od początku, wzbudzając podziw wśród starszych kolegów. Facebook/Warszawski Zaułek

Wojtek udowodnił swoją wartość dla oddziału już drugiego dnia powstania. 2 sierpnia 1944 roku przedostał się przez niemieckie linie na teren Dworca Głównego.  Po powrocie zameldował "Grzesiowi" o liczebności i uzbrojeniu stacjonujących tam Niemców.

Niedługo później uratował swój oddział przed niechybną klęską. 15 sierpnia żołnierze "Grzesia" znaleźli się w okrążeniu. "Orzeł Biały" wyprowadził ich z pułapki. Został za to zgłoszony do odznaczenia Krzyżem Walecznych przez Wacława Zagórskiego "Lecha Grzybowskiego", dowódca batalionu w Zgrupowaniu "Chrobry II", którego częścią był oddział "Grzesia". Nie zachowały się żadne dowody na to, że chłopiec został uhonorowany tym orderem.

Śmierć dosięgła Wojtka Zalewskiego niecały tydzień później. Jego oddział prowadził ciężkie walki w rejonie koszar policji na ul. Ciepłej. Mały łącznik biegł do dowódcy z ważnym meldunkiem. Chłopca zastrzelił snajper. Moment jego śmierci, a następnie to, jak jego koledzy z oddziału pod ostrzałem wyciągają ciało "Orła Białego", został uwieczniony przez filmowców Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.

Mali powstańcy

Najmłodsi powstańcy służyli w czasie walk głównie w charakterze łączników i kurierów. Wielu z nich było wychowankami Zawiszy – najmłodszej grupy Szarych Szeregów. Zawiszacy tworzyli też Harcerską Pocztę Polową, z narażeniem życia przenosząc listy ludności cywilnej walczącej stolicy.

Los nie oszczędził młodym powstańcom udziału w walkach. Miesiąc po śmierci "Orła Białego", 20 września 1944, na Wybrzeżu Czerniakowskim zginął jego równolatek, Witold Modelski. Był najmłodszym uczestnikiem walk powstańczych odznaczonym Krzyżem Walecznych.

Dwaj małoletni uczestnicy Powstania Warszawskiego zostali uhonorowani orderem Virtutti Militari. Jerzy Bartnik "Magik" przeszedł szlak bojowy od Pałacyku Michla na Woli, przez obronę Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, aż po walki w Śródmieściu, gdzie walczył m.in. w obronie kościoła Świętego Krzyża. W walkach stracił oko. Stanisław Schoen-Wolski "Imek" służył podczas walk na Mokotowie, złamał rozkaz dowódcy, wziął dwa granaty i obrzucając nimi kluczowe gniazdo niemieckiego karabinu maszynowego, utworzył krótkotrwałą łączność między tą dzielnicą a Śródmieściem. Obaj mieli po 14 lat, obaj przeżyli powstanie i dożyli początku XXI wieku.


PR24/ho

Sukces naukowców z UW. Odkryli w Egipcie centrum obsługi chrześcijańskich pielgrzymów z VI wieku

20.08.2021 17:00
Monumentalne, kamienne budowle zachowane do pół metra wysokości, odkryli w Marei w północnym Egipcie polscy archeolodzy. Mieszkali w nich w VI w. pielgrzymi, którzy byli w drodze do chrześcijańskiego sanktuarium w Abu Mena.

Brazylijska Polonia wraca do korzeni. Z wizytą w stanie Rio Grande do Sul

21.08.2021 09:20
Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie, odbyła podróż po stanie Rio Grande do Sul. To najbardziej wysunięty na południe stan Brazylii i po stanie Parana, najbardziej polonijny ze wszystkich jej stanów.

"Historia zapamięta wasz gest". Ambasador Afganistanu w Polsce podziękował za pomoc

20.08.2021 18:55
Ambasador Afganistanu w Polsce Tahir Qadiry, którego ewakuowana z Kabulu rodzina przyleciała do Warszawy, podziękował w piątek na Twitterze za pomoc między innymi prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.