Redakcja Polska

80. rocznica Powstania Warszawskiego. Muzeum Niepodległości przygotowało dwie nowe wystawy

29.07.2024 11:53
Muzeum Niepodległości zaprasza na wystawy poświęcone Powstaniu Warszawskiemu. Ekspozycje to "Powstanie Warszawskie medalami pisane" ze zbiorów Przemysława Dąbka oraz "Powstanie Warszawskie - pamięć i duma" autorstwa Krzysztofa Chojnackiego.
Audio
  • Dr Jacek Konik o wystawach w Muzeum Niepodległości, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu [posłuchaj]
Wernisaż wystawy Powstanie Warszawskie medalami pisane
Wernisaż wystawy "Powstanie Warszawskie medalami pisane"Źródło: facebook/Muzeum Niepodległości

Pierwsza wystawa "Powstanie Warszawskie medalami pisane" - to prezentacja bogatej  i unikatowej kolekcji Przemysława Dąbka, wybitnego znawcy i pasjonata sztuki medalierskiej. Na wystawie można podziwiać nie tylko ponad osiemdziesiąt medali związanych z Powstaniem Warszawskim i pamięcią o nim, ale również związane z nimi niezwykłe, niejednokrotnie prezentowane po raz pierwszy, dokumenty i zdjęcia, które budują opowieść zarówno o ludziach zaangażowanych w powstanie, jak i pamięć o nim.

"Powstanie Warszawskie – pamięć i duma" - to niezwykła podróż w czasie po heroicznych dniach powstańczych walk za sprawą unikatowych i mistrzowskich makiet autorstwa Krzysztofa Chojnackiego. Autor ekspozycji z niezwykłą dbałością o detale odtwarza sceny walki, a zwłaszcza legendarne polowanie na Hetzera, olbrzymie pancerne niemieckie działo samobieżne najpierw osaczone przez powstańców, a potem zniszczone. Dramatyczna akcja, odważne decyzje, bohaterstwo żołnierzy - to wszystko jest zaklęte w fascynującej opowieści, która toczy się na oczach zwiedzających

Kuratorem obu wystaw jest dr Jacek Konik, kustosz – kierownik Działu Historii i Badań Naukowych Muzeum Niepodległości w Warszawie. Po wystawach oprowadzał Ewę Plisiecką.


Posłuchaj
05:05 Jacek Konik.mp3 Dr Jacek Konik o wystawach w Muzeum Niepodległości, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu

 

 

Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach - wydano nowy album z unikalnymi zdjęciami

19.07.2024 14:37
Właz do kanału i torba powstańczej łączniczki, Goliat, samolot Douglas C-47 czy urna z prochami książek z Biblioteki Krasińskich - to niektóre z obiektów, które przybliża publikacja "Powstanie Warszawskie w 100 przedmiotach". 1 sierpnia przypada osiemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Codzienność Powstania Warszawskiego w grze interaktywnej "Chcieliśmy być wolni"

27.07.2024 21:36
Młodsi i starsi wzięli w sobotę udział w grze miejskiej "Chcieliśmy być wolni - kadry z powstania", którą w stolicy zorganizowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Interaktywna gra jest częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

IX społeczna akcja porządkowania kwater i grobów Powstańców Warszawskich

28.07.2024 13:07
Na kilka dni przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego wolontariusze sprzątają kwatery i groby żołnierzy AK oraz ofiar walk w Warszawie.

W Warszawie uczczono pamięć powstańców poległych w walkach o lotnisko bielańskie

28.07.2024 17:33
Weterani walczącej Warszawy, przedstawiciele władz samorządowych, wojskowi, harcerze oraz mieszkańcy stolicy oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej, poległym w walkach o lotnisko bielańskie. Uroczystości odbyły się przed pomnikiem upamiętniającym bitwę na stołecznych Bielanach.

"Zwyczajni’44" – nowa książka Agnieszki Cubały o cywilach w powstaniu warszawskim

30.07.2024 11:16
"Zwyczajni' 44" to opowieść o cywilnych mieszkańcach stolicy, którzy doświadczyli dramatu, jaki rozegrał się na przestrzeni 63 dni w mieście ogarniętym walką. To wiele osobistych tragedii, historii małych i dużych. Każda inna, każda niezwykle ważna.