Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: Shi zdominował kategorię 73 kg w podnoszeniu ciężarów. Złoto i rekord świata Chińczyka

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:30
Chińczyk Zhiyong Shi zdobył w Tokio złoty medal olimpijski w podnoszeniu ciężarów w kategorii 73 kg. Rezultatem 364 kg w dwuboju ustanowił rekord świata.
Zhiyong Shi
Zhiyong Shi Foto: PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
  • Igrzyska w Tokio potrwają do 8 sierpnia
  • Impreza w stolicy Japonii pierwotnie miała się odbyć rok temu, ale została przełożona z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2

>>> SPRAWDŹ TABELĘ MEDALOWĄ

W rwaniu zaliczył 166 kg, w podrzucie - 198 kg. Oba rezultaty są także rekordami olimpijskimi.

Drugi Wenezuelczyk Julio Ruben Mayora Pernia - 346 kg w dwuboju, a trzeci Indonezyjczyk Rahmat Erwin Abdullah - 342 kg.

Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis.

Brązowy medal przypadł zawodnikowi, który startował w teoretycznie słabszej grupie "B". Reprezentant Indonezji o jeden kilogram wyprzedził dźwigającego w grupie A Albańczyka Brikena Calję, który w trzecim olimpijskim starcie znowu poprawił się o jedną lokatę, ale medal wciąż nie udało mu się zdobyć.

Dominacja Shi, mistrza olimpijskiego również z Rio de Janeiro w kat. 69 kg, ani przez moment nie była zagrożona. Już po rwaniu miał 10 kg przewagi nad Pernią, a po zaliczeniu w trzecim podejściu 198 kg w podrzucie zdystansował w tym boju Wenezuelczyka o osiem kilogramów.

Wyniki podnoszenia ciężarów w kat. 73 kg mężczyzn:

1. Zhiyong Shi (Chiny) 364 kg (166/198)
2. Julio Ruben Mayora Pernia (Wenezuela) 346 (156/190)
3. Rahmat Erwin Abdullah (Indonezia) 342 (152/190) - 1. m. w grupie B
4. Briken Calja (Albania) 341 (151/190)
5. Andreew Bozhidar (Bułgaria) 338 (154/184)
6. Karem Ben Hnia (Tunezja) 338 (153/185)
7. Masanori Miyamoto (Japonia) 335 (147/188)
8. Marin Robu (Mołdawia) 330 (155/175)

Igrzyska w Tokio rozpoczęły się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia.

Zawody w stolicy Japonii pierwotnie miały się odbyć rok temu, ale zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Jesteśmy jedną drużyną

Partnerzy

Partner

Sztangistka Joanna Łochowska zajęła 10. miejsce w kategorii do 55 kilogramów podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Polka w dwuboju uzyskała 186 kilogramów - 84 w rwaniu i 102 w podrzucie. Była najlepsza w grupie B, jednak pokonały ją wszystkie zawodniczki z rywalizującej kilka godzin później grupy A.