Section50

Oficjalny Nadawca Radiowy

Section00
Tokyo 2020 Gimnastyka artystyczna
Section06

Gimnastyka artystyczna

Gimnastykę artystyczną uprawiają wyłącznie kobiety. Wywodzi się częściowo ze sportowej odmiany tej dyscypliny (nad obiema czuwa ta sama organizacja: Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna - FIG), jednakże nie ma ona tak bogatej tradycji olimpijskiej.

Po raz pierwszy znalazła się w programie igrzysk w 1984 roku w Los Angeles.

Podwaliny pod rozwój gimnastyki artystycznej stworzył szwajcarski pedagog i kompozytor Emil Jacques Delcroze. W 1879 roku otworzył szkołę, w której nauczano gimnastyki rytmicznej, mającej łączyć kształcenie uzdolnień ruchowych i muzycznych.

Jako samodzielna dyscyplina sportu rozwinęła się dopiero po drugiej wojnie światowej. W 1962 roku na Węgrzech odbyły się, pod patronatem narodowego związku, zawody gimnastyczne, które później uznano za pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w tej konkurencji.

Gimnastyczki w czasie ćwiczeń prezentują się na miękkim dywanie, którego powierzchnia wynosi 169 metrów kwadratowych. Przy akompaniamencie muzyki wykonują ćwiczenia dowolne i obowiązkowe z różnymi przyborami: maczugami, wstążką, piłką, skakanką i obręczą. Każda z tych konkurencji jest punktowana oddzielnie, a wyniki w nich osiągane liczą się do klasyfikacji wielobojowej. Do ostatecznego rezultatu zalicza się rezultaty czterech spośród pięciu ćwiczeń z przyborami gimnastycznymi.

Obok zawodów indywidualnych przeprowadza się także konkurencje zespołowe. Drużyny złożone z pięciu zawodniczek prezentują dwa ćwiczenia - jedno z wstążkami, drugie łączone - trzema parami maczug i dwoma obręczami. Od lat dominują zawodniczki z Europy Środkowej i Wschodniej. Polskie gimnastyczki nigdy nie zdobyły medalu olimpijskiego.

Tabela medalowa

Konkurencja

Złoto

Srebro

Brąz

Section07
Section22

Partnerzy

Partner

Section49