Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: Rozmys i Lewandowski w półfinale. Upadek, protest i ulga "Lewego"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 06:53
Marcin Lewandowski i Michał Rozmys awansowali do półfinałów biegu na 1500 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. W drugim biegu kwalifikacji Lewandowski miał szczęście w nieszczęściu - wywrócił się na ostatnim okrążeniu i do mety dobiegł z olbrzymią stratą na 15. miejscu. Decyzją sędziów Lewandowski został jednak dopuszczony do dalszej rywalizacji.
Bieg mężczyzn na 1500 m z udziałem Michała Rozmysa
Bieg mężczyzn na 1500 m z udziałem Michała RozmysaFoto: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Michał Rozmys z szóstym czasem pierwszego biegu awansował do półfinału. W drugim biegu kwalifikacji Marcin Lewandowski - brązowy medalista mistrzostw świata sprzed dwóch lat - wywrócił się na ostatnim okrążeniu i do mety dobiegł z olbrzymią stratą na 15. miejscu.

Tokio 2020 - SERWIS SPECJANY

Polak długo siedział na bieżni, ale postanowił dokończyć zmagania i zmierzono mu czas 4.43,96. Zwyciężył Kenijczyk Abel Kipsang - 3.40,68.

00:31 Lewandowski.mp3 Startujący w drugiej serii eliminacyjnej Lewandowski przewrócił się 350 metrów przed metą, popychany przez jednego z rywali. Dotruchtał jednak do mety i po proteście polskiej ekipy, medalistę mistrzostw świata z 2019 roku dopuszczono do półfinału (IAR)

Polska ekipa złożyła protest, który został uwzględniony. Jury bardzo szybko przeanalizowało zapis wideo i uznało, że Lewandowski został popchnięty przez jednego rywali. Błyskawicznie przy jego nazwisku w tabeli wyników pojawił się dopisek, że został dopuszczony przez sędziów do czwartkowego półfinału.

Czytaj również:

Lewandowski jest szósty na liście światowej w tym roku, a należący do niego rekord Polski wynosi 3.30,42.

Z każdego z trzech biegów eliminacyjnych (w ostatnim triumfował Brytyjczyk Jake Heyward - 3.36,14) awansowało po sześciu zawodników (plus dodatkowo Lewandowski) i jeszcze sześciu z najlepszymi czasami.

Półfinały - w czwartek, zaś finał biegu na 1500 m mężczyzn w Japonii odbędzie się w sobotę.

00:18 Rozmys.mp3 Startujący w pierwszej serii eliminacyjnej Michał Rozmys musiał się sprężyć na ostatniej prostej, żeby awansować do półfinału. Po szybkim finiszu zajął 6-ste miejsce z czasem 3:36.28. To zapewniło mu kwalifikację (IAR)

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis.

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

jmo

Partnerzy

Partner

Martyna Galant uzyskała czas 4.05,03 i awansowała do środowego półfinału biegu na 1500 metrów w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polka o prawie cztery sekundy poprawiła rekord życiowy.

62-letni australijski jeździec Andrew Hoy został najstarszym od 1968 roku medalistą olimpijskim.