Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020 - klasyfikacja medalowa. Biało-Czerwoni wysoko w tabeli. Historyczne igrzyska lekkoatletów

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 10:20
Olimpijska reprezentacja Polski ma na koncie 14 medali. Dzięki udanym startom Biało-Czerwoni zajmują 17. miejsce klasyfikacji medalowej Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Z poprzednich igrzysk, w Rio de Janeiro, nasi reprezentanci przywieźli 11 krążków.
Dla lekkoatletów igrzyska w Tokio są historyczne
Dla lekkoatletów igrzyska w Tokio są historyczne Foto: PAP

Worek z medalami "rozwiązały" Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann, które wywalczyły srebro w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych.

Tokio 2020: SERWIS SPECJALNY

Następnie na najwyższym stopniu podium stanęła sztafeta mieszana 4x400 metrów w składzie Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, bijąc przy okazji rekord Europy.

Drugie złoto dla Polski w Tokio wywalczyła Anita Włodarczyk w rzucie młotem. Podczas tej samej dekoracji na najniższym stopniu podium stanęła Malwina Kopron.

Po brąz w zapasach sięgnął z kolei Tadeusz Michalik. Dwa srebra naszym olimpijczykom przyniosły zmagania na wodzie - w wyścigu na 500 metrów drugie były Karolina Naja i Anna Puławska, natomiast Agnieszka Skrzypulec oraz Jolanta Ogar-Hill cieszyły się z wicemistrzostwa w żeglarskiej klasie 470.

Nie zawiedli również typowani do czołowych lokat w konkursie rzutu młotem Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek, którzy z Tokio przywiozą, odpowiednio, złoto i brąz. Stawkę medalistów powiększył trzeci na 800 metrów Patryk Dobek.

Kibiców, ale nie siebie, zaskoczył Dawid Tomala, który zdobył złoty medal w chodzie na 50 km.

Polscy lekkoatleci ani myśleli się zatrzymywać. Srebro w rzucie oszczepem wywalczyła Maria Andrejczyk, a w przedostatnim dniu igrzysk, na drugim miejscu podium stanęła sztafeta 4x400 m pań.

Do medalowego worka brązowy medal dołożyły jeszcze kajakarki. Polki w składzie Helena Wiśniewska, Justyna Iskrzycka, Karolina Naja i Anna Puławska - zdobyły medal w kajakarskiej konkurencji K-4 na 500 metrów

Aktualną tabelę można zobaczyć tu >>> TABELA MEDALOWA

Warto dodać, że dziewięć medali olimpijskich, w tym cztery złote, zdobyli w Tokio polscy lekkoatleci. To najlepszy bilans w historii. Pierwszy raz w historii polskich startów w igrzyskach przedstawiciele "królowej sportu" wywalczyli więcej niż osiem miejsc na podium. także pod względem "jakości" medali polscy lekkoatleci jeszcze nigdy tak dobrze w igrzyskach nie wypadli. W Tokio cztery razy stanęli na najwyższym stopniu podium, dwa razy wywalczyli srebro i dwukrotnie brąz. Dotychczas jedyny raz cztery złota przywieźli z 2000 roku z Sydney, ale wówczas były to jedyne medale.

W lekkoatletycznej tabeli medalowej zajmują trzecie miejsce, ale medale zostaną jeszcze rozdane w niedzielę w męskim maratonie. Lepsi są tylko Amerykanie (7-12-7) i nieoczekiwanie Włosi (5-0-0). Reprezentacja USA jest jedyną, która zdobyła dwucyfrową liczbę medali. Dziewięć - podobnie jak Polska - zdobyły też Jamajka i Kenia, ale mniej z najcenniejszego kruszcu.Olimpijski medal - Tokio 2020 Olimpijski medal - Tokio 2020

Partnerzy

Partner

Tokio 2020: Nowicki i Fajdek szczęśliwi po medalowym finale. "Konkurs był kosmiczny"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 16:36
Wojciech Nowicki został w środę mistrzem olimpijskim w rzucie młotem. Trzecie miejsce w konkursie na igrzyskach w Tokio zajął Paweł Fajdek, a obaj Polacy nie ukrywali radości z takich wyników. - To spełnienie marzeń - przyznał Nowicki.

Dawid Tomala w swoim drugim w karierze ukończonym starcie w chodzie na 50 km wywalczył w Sapporo złoty medal igrzysk w Tokio. - W pewnym momencie zaczęło mi się nudzić i zaatakowałem. Nikt nie wierzył, że ja to utrzymam, zawodnicy mnie zlekceważyli, a ja to wykorzystałem  - powiedział sensacyjny złoty medalista w rozmowie z Polskim Radiem.

Tokio 2020: Tomala polską sensacją igrzysk. Korzeniowski ma następcę? "Chyba jeszcze śnię"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 09:00
Dawid Tomala został mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km. - Nie było nikogo, kto by przewidział ten triumf. Chyba jeszcze śnię - powiedział czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski.

Siedem medali olimpijskich, w tym cztery złote, zdobyli na razie w Tokio polscy lekkoatleci. To już teraz - na dwa dni przed zakończeniem igrzysk - najlepszy bilans w historii. W tej dyscyplinie lepsi są tylko Amerykanie, którzy mają w sumie 20 krążków, w tym pięć złotych.