Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: nieudany występ Szymona Sajnoka w omnium. Brytyjczyk Walls mistrzem olimpijskim

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 12:29
Brytyjczyk Matthew Walls zdobył złoty medal olimpijski w omnium, czyli wieloboju w kolarstwie torowym. Srebro wywalczył Nowozelandczyk Campbell Stewart, a brąz Włoch Elia Viviani. Szymon Sajnok zajął 16. miejsce.
Matthew Walls
Matthew Walls Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHER JUE

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Specjalnie na to wielkie święto sportu portal PolskieRadio24.pl przygotował poświęcony wydarzeniu serwis

Tokio 2020 - SERWIS

Walls prowadził po trzech konkurencjach (scratch, tempo, wyścig eliminacyjny), a w wyścigu punktowym obronił pozycję lidera, zdobywając łącznie 153 pkt.

Stewart wdarł się z czwartej pozycji na podium dzięki skutecznej akcji pod koniec wyścigu, gdy otrzymał drugą 20-punktową premię za zdublowanie rywali.

Dobrze w wyścigu punktowym pojechał także Viviani, awansując z szóstego na trzecie miejsce, a gdyby nie atak Nowozelandczyka cieszyłby się ze srebrnego medalu. Włoch jest kolegą Sajnoka we francuskiej grupie szosowej Cofidis.

Znakomity sprinter, zwycięzca pięciu etapów w Giro d'Italia, trzech we Vuelta a Espana i jednego w Tour de France wywalczył swój drugi medal olimpijski w omnium. Pięć lat temu w Rio de Janeiro stanął na najwyższym stopniu podium.

Bez medalu pozostał mistrz świata Francuz Benjamin Thomas. Porażkę poniósł także drugi z faworytów Holender Jan Willem van Schip, zajmując szóstą lokatę.

Nieudany powrót Sajnoka na tor

Sajnok w 2018 roku w holenderskim Apeldoorn Sajnok wywalczył w tej konkurencji koszulkę mistrza świata. W marcu 2019 w Pruszkowie nie obronił jednak tytułu, zajmując dopiero 18. miejsce. Nie udało mu się też zrehabilitować kilka miesięcy później w mistrzostwach Europy, po których miał dłuższą rozłąkę z torem i skupił się na karierze szosowej. Powrócił na tor dopiero w tym roku.

>>> SPRAWDŹ TABELĘ MEDALOWĄ

Start na torze Izu koło Tokio był nieudany dla kolarza z Kartuz. W wyścigach scratch, tempo i eliminacyjnym zajął miejsca czternaste, dziewiąte i szesnaste, co przekładało się na 14. lokatę przed kończącym rywalizację wyścigiem punktowym. Żeby liczyć się w walce z najlepszymi, musiał co najmniej trzy razy zdublować stawkę. Nie starczyło sił. W ostatniej konkurencji nie zdobył punktu i w klasyfikacji łącznej spadł z 14. na 16. miejsce.