Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: Francuzi pokonali Danię w finale turnieju piłki ręcznej

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 16:50
Reprezentacja Francji zdobyła złoty medal olimpijskiego turnieju piłkarzy ręcznych w Tokio. W finale pokonała obrońcę tytułu Danię 25:23 (14:10).
Reprezentacja Francji w piłce ręcznej
Reprezentacja Francji w piłce ręcznejFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Początek finałowego spotkania był bardzo wyrównany. Po bramce Duńczyków Francuzi doprowadzali do remisu. W 14. min. Niklasa Landina pokonał Dika Mem i "Trójkolorowi" po raz pierwszy wyszli na prowadzenie, a po chwili wynik podwyższył Nikola Karabatić.

Pięć minut później do duńskiej bramki trafił Michael Guigou i przewaga podopiecznych trenera Guillaume Gille'a wzrosła do trzech bramek (9:6). Duńczycy po bramkach Mikkela Hansena i Mathiasa Gidsela odrobili część strat (8:9 w 23. min.). Końcówka pierwszej połowy należała jednak do Francuzów, którzy po 30 minutach prowadzili 14:10.

Tokio 2020: SERWIS SPECJALNY

30 sekund po zmianie stron pojedynek z Landinem wygrał Luka Karabatić i Francja po raz pierwszy w tym meczu wyszła na pięciobramkowe prowadzenie (15:10). Duńczycy mieli spore kłopoty z rozmontowaniem defensywy rywali.

Kiedy w 46. minucie po trafieniu Romaina Legarde'a zespół Nikoli Karabaticia prowadził 22:18, wydawało się, że mecz ma pod kontrolą. Duńska drużyna jednak nie rezygnowała i błyskawicznie wróciła do gry. Już trzy minuty później Vincenta Gerarda pokonał Gitsel i przewaga "Trójkolorowych" zmalała do zaledwie jednej bramki (22:21).

Końcówka spotkania była niezwykle dramatyczna. Na półtorej minuty przed końcem po trafieniu Mortena Olsena Dania przegrywała 23:24 i chciała za wszelką cenę doprowadzić przynajmniej do dogrywki. Jednak bramka Ludovica Fabregasa na kilka sekund przed końcowym gwizdkiem arbitrów rozstrzygnęła losy spotkania. Francuzi zostali mistrzami olimpijskimi, a obrońcy tytułu musieli się zadowolić srebrnym medalem.

Dla Francji najwięcej bramek (5) zdobył Nedim Remili, który za rok będzie zawodnikiem Łomży Vive Kielce, a 9 bramek dla Danii zdobył Mikkel Hansen.

Partner

Koszykarze Australii pokonali Słowenię 107:93 (20:19, 33:26, 25:22, 29:26) w meczu o trzecie miejsce turnieju olimpijskiego w Tokio i po raz pierwszy w historii zdobyli medal igrzysk. Mistrzami zostali wcześniej Amerykanie, którzy pokonali Francuzów 87:82.