Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: Kryscina Cimanouska otrzymała wizę humanitarną. "Polska zawsze oznacza solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 13:10
Białoruska atletka Kryscina Cimanouska jest już w bezpośrednim kontakcie z polskimi dyplomatami w Tokio. Otrzymała wizę humanitarną - poinformował na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. 
Białoruska lekkoatletka Kristina Cimanouska
Białoruska lekkoatletka Kristina CimanouskaFoto: Reuters/Forum

Wiceminister zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, aby pomóc jej kontynuować karierę sportową". Jednocześnie dodał, ze "Polska zawsze oznacza Solidarność".

Próba odesłania siłą

Cimanouska, którą próbowano siłą odesłać do jej kraju za krytykę sztabu trenerskiego, jest "cała i bezpieczna" w Tokio - zadeklarował wcześniej Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Kryscina Cimanouska miała wystartować w biegu na 200 metrów. Po tym jak skrytykowała białoruskich działaczy sportowych, kazano jej się pakować i zawieziono na lotnisko. Odmówiła jednak wejścia na pokład samolotu. Zwróciła się o pomoc do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

- Zostałam poddana presji. Próbowano wywieźć mnie stąd bez mojej zgody. Dlatego proszę MKOl o interwencję - powiedziała Cimanouska w apelu opublikowanym w mediach społecznościowych.

forum-0474314884 (2) (1).jpg
Tokio 2020: Białoruska lekkoatletka apeluje do MKOl o pomoc. Chce prosić o azyl w Europie

Białoruska sportsmenka znalazła się pod opieką japońskiej policji - najpierw w lotniskowym komisariacie, a obecnie w bliżej nieokreślonym, chronionym miejscu. Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował w komunikacie, że jego przedstawiciele spotkali się z Cimanouską, która powiedziała im, że czuje się bezpieczna. Wcześniej mówiła, że boi się wracać na Białoruś, bo przypuszcza, że mogłaby trafić do więzienia.

Czytaj również:

Nie tylko Polacy zaoferowali pomoc

Pomoc dla Białorusinki zadeklarowała polska ambasada w Tokio.

Posłuchaj
00:53 Cimanouska Pac IAR 1.mp3 Kryscina Cimanouska apeluje o pomoc do MKOl. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

Także Republika Czeska zaoferowała pomoc białoruskiej biegaczce. 

"W porozumieniu z premierem i ministrem spraw wewnętrznych zaproponujemy jej wizę uprawniającą do wjazdu na nasze terytorium, gdzie będzie mogła ubiegać się o ochronę międzynarodową. Również nasza ambasada w Tokio jest gotowa pomóc" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek, który nazwał sytuację wokół wycofania zawodniczki skandalem.

Posłuchaj
01:00 Cimanouska Stobba IAR.mp3 Czechy oferują pomoc Cimanouskiej. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Solidarność z biegaczką wyraziła liderka białoruskiej opozycji, była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska. Wyraziła też wdzięczność Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu za zajęcie się sprawą. "Kryscina Cimanouska ma prawo do międzynarodowej ochrony i do tego, by kontynuować swój udział w igrzyskach" - napisała na Twitterze białoruska opozycjonistka.

Władze Białorusi krytykują lekkoatletkę

Tymczasem media państwowe w Mińsku krytykują postawę biegaczki. Białoruski Komitet Olimpijski, na którego czele stoi syn prezydenta Wiktar Łukaszenka, wydał oświadczenie, w którym poinformował, że lekkoatletkę wycofano po konsultacjach z lekarzami, "ze względu na jej stan emocjonalny i psychiczny". Tymczasem biegaczka twierdzi, że nie była badana przez lekarzy.

serwis Tokio grafika 1200x660 - 02.png
Tokio 2020 - SERWIS SPECJANY

Białoruscy działacze sportowi chcieli, żeby Cimanouska wystartowała nie tylko na swoich koronnych dystansach, czyli na 100 i 200 metrów, ale również w sztafecie 4 x 400 metrów. Dwie białoruskie biegaczki, które początkowo miały biec w sztafecie, nie zostały dopuszczone do startu, gdyż przed igrzyskami przeszły zbyt małą liczbę testów antydopingowych. Kryscina Cimanouska publicznie zarzuciła narodowym działaczom sportowym, że to ich wina. Ta jej wypowiedź spowodowała gwałtowną reakcję białoruskich władz.

Posłuchaj
00:47 Cimanouska Pac IAR 2.mp3 Wycofanie Krysciny Cimanouskiej. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

Kryscina Cimanouska ma 24 lata. Uczestniczyła w mistrzostwach Europy i świata. W 2019 roku wygrała bieg na 200 metrów podczas Uniwersjady w Neapolu. W ubiegłym roku, gdy odbywały się powyborcze protesty opozycji, potępiła przemoc i wsparła wolność słowa na Białorusi.

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis.

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

jmo

Partnerzy

Partner

Czytaj także

Tokio 2020: ćwierćfinały bez USA i Iranu. Polska - Francja o półfinał. O której mecz?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 09:05
Niedzielny mecz z Kanadą (3:0 - 25:15, 25:21, 25:16) był dla polskich siatkarzy ostatnim spotkaniem fazy grupowej turnieju olimpijskiego w Tokio. Dzięki zwycięstwu, Biało-Czerwoni utrzymali pierwsze miejsce w grupie A. Ostatecznie rywalami naszej drużyny w ćwierćfinale będą Francuzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tokio 2020: Patryk Dobek zakwalifikował się do finału biegu na 800 metrów

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 13:38
Patryk Dobek wygrał pierwszy bieg półfinałowy - 1.44,60 i awansował do środowego finału na 800 metrów w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Odpadł zaś Mateusz Borkowski.
rozwiń zwiń