Raport Białoruś

Anna Maria Anders odwiedzi groby żołnierzy na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 10:00
Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przebywa z wizytą na Białorusi. W rocznicę rozpoczęcia drugiej wojny światowej odwiedzi mogiły uczestników kampanii wrześniowej i spotka się z Polakami.
Audio
  • Wizyta Anny Marii Anders na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Anna Maria Anders
Anna Maria AndersFoto: premier.gov.pl

Anna Maria Anders odwiedzi miasteczko Iwieniec położone na zachodniej Białorusi. Zapali znicze na polskiej kwaterze wojennej oraz złoży kwiaty przy kościele św. Aleksego. Przekaże również książki i upominki dla miejscowej społeczności polskiej, w tym dla dzieci rozpoczynających naukę w szkołach.

Po południu w stolicy Białorusi Mińsku Anna Maria Anders odwiedzi Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, czyli Drugiej Wojny Światowej.

Otworzy tam wystawę zatytułowaną "Białorusini w drugim Korpusie Polskim. Nieznane strony drugiej wojny światowej". Spotka się również z dyrektorem departamentu archiwów Ministerstwa Sprawiedliwości i dyrektorem Archiwum Państwowego Białorusi.

IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Kartoteka Stalina. Nazwiska ofiar reżimu na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 16:00
Na niezależnym portalu białoruskim Svaboda.org opublikowano kilkadziesiąt tysięcy nazwisk i krótkich biogramów osób represjonowanych przez reżim stalinowski na terenie obecnej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat temu Białorusini dowiedzieli się o zbrodni w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 23:00
25 lat temu Zianon Paźniak ujawnił w swoim artykule, że podmińskie Kuropaty są miejscem pochówku dziesiątek tysięcy ofiar stalinowskich zbrodni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi pod Witebskiem opozycja odkryła masowe mogiły - w miejscu egzekucji stalinowskich

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 20:00
W okolicach Witebska na wschodniej Białorusi miejscowi działacze opozycji odnaleźli 40 dołów, które mogą być zbiorowymi mogiłami. To prawdopodobnie masowe groby z czasów zbrodni stalinowskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Powinien powstać instytut badający zbrodnie komunizmu na Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 00:05
Jeśli Białorusini nie będą w stanie poznać rozmiarów zbrodni stalinowskich i uszanować ofiar komunizmu, oznacza to poważne zagrożenie dla przyszłości Białorusi – mówi portalowi PolskieRadio.pl opozycjonista Wiaczesław Siwczyk. Białorusini mają często znikomą wiedzę na ten temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Próbowano zabić duszę białoruskiego narodu". Białorusini palili znicze przed siedzibą KGB

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 23:00
29 października, nocą, 78 lat temu, NKWD zamordowało ponad stu wybitnych przedstawicieli białoruskiej inteligencji i kultury. Niezależne środowiska białoruskie i opozycja zorganizowały w rocznicę tych wydarzeń wiec pamięci ofiar stalinizmu przed budynkiem KGB w Mińsku. Wcześniej odbył się objazd miejsc, wiązanych ze stalinowskimi represjami. Oficjalne władze traktują temat stalinowskich zbrodni jako tabu - są pomniki Józefa Stalina, ale nie jego ofiar. Wiedza o nich jest przemilczana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Władze zabiły najlepszych synów i córki tego kraju”. Wystawa o historii Kuropat w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 19:54
Wystawę poświęconą historii uroczyska Kuropaty, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy ofiar stalinowskich represji, otwarto w piątek w Mińsku po raz pierwszy od publicznego ujawnienia tego miejsca w 1988 roku. Wystawa powstała staraniem grupy niezależnych organizacji. Na podstołecznym uroczysku w okresie represji stalinowskich radzieckie NKWD mogło zamordować nawet ćwierć miliona ludzi różnych narodowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Maria Anders uczciła w Kuropatach pamięć ofiar stalinowskich represji

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 06:00
Pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders spotka się w sobotę w Mińsku z przedstawicielami niektórych instytucji zajmujących się polsko-białoruskim dialogiem historycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apel do Białorusi ws. niewyjaśnionej zbrodni na Polakach

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 09:00
O pomoc do Mińska - w wyjaśnieniu obławy augustowskiej, wskutek której 71 lat temu zginęło co najmniej 600 działaczy podziemia niepodległościowego z Suwalszczyzny, zwróciła się dyrektor IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN: groby zamordowanych w obławie mogą być po stronie białoruskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 08:00
IPN przypuszcza, że ofiary obławy augustowskiej, zamordowane przez Sowietów, mogą spoczywać po białoruskiej stronie granicy. Akcja armii sowieckiej objęła nie tylko tereny Polski, ale częściowo również obecnej Białorusi i Litwy, do linii Niemna – tak wynika z dokumentów radzieckich. Rosja i Białoruś do tej pory odmawiają pomocy prawnej w sprawie śledztwa, dotyczącego tego wydarzenia.
rozwiń zwiń