Raport Białoruś

Uroczystości w Małym Trościeńcu. Był tu największy na Białorusi obóz zagłady

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 08:31
W Małym Trościeńcu pod Mińskiem, na miejscu byłego niemieckiego obozu zagłady, odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni hitlerowskich.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): uroczystości w Małym Trościeńcu
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Obóz został utworzony w lipcu 1941 roku i funkcjonował do końca czerwca 1944 roku, czyli do nadejścia Armii Czerwonej.

Według różnych ocen, w niemieckim obozie zagłady Mały Trościeniec zamordowano nawet od 60 tysięcy do 200 tysięcy ludzi, głównie Żydów, jeńców radzieckich, partyzantów i cywilów, w tym wielu Białorusinów i Polaków. Obecnie na terenie byłego obozu stoi obelisk i skromny pomnik. W przyszłości ma powstać monument.

W uroczystościach weźmie udział Aleksander Łukaszenka oraz delegacje z Polski, Izraela, Rosji, Czech, Austrii i Niemiec. Na uroczystości zostali zaproszeni zwierzchnicy Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej Białorusi. Z Polski ma w nich uczestniczyć Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Obóz zagłady w Małym Trościeńcu jest stosunkowo mało znany, gdyż nie został zachowany i przeżyło niewielu więzionych tam ludzi. Hitlerowcy przed nadejściem Armii Czerwonej spalili wszystkie budynki i zabudowania obozowe. Zacierając ślady zbrodniczej działalności, palili też zwłoki ludzi zakopane w zbiorowych mogiłach.
IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"17 września diabelstwo do nas przyszło. Dwa dni potem chcieli zabić ojca"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 14:12
- Brudni, oberwani, w dziwnych czapkach. Pomyślałam: to diabelstwo do nas przyszło. Dwa dni potem chcieli zabić mojego ojca - wspominała w rozmowie z portalem Polskiego Radia Weronika Sebastianowicz z Grodzieńszczyzny, zesłana potem do łagrów w tajdze. Anna Lewicka ze Lwowa mówiła, że wkrótce potem zaczęły się zsyłki - dobrze utkwiło to w jej pamięci. Obie mówią, że nikt nie spodziewał się napaści, natarcia Armii Czerwonej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum dla wolnej Białorusi. ”Trafi na Białoruś, gdy nadejdzie czas”

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 16:21
W Polsce powstaje Międzynarodowe Archiwum Białoruskie – tworzy je Ośrodek Karta. Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta zaprasza do współpracy środowiska białoruskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medal pamięci powstania Armii Krajowej w Iwieńcu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 22:24
Społeczność z Iwieńca obchodzi 70 rocznicę antyhitlerowskiego powstania wznieconego w 1943 roku przez polskie podziemie niepodległościowe i Armię Krajową – informuje Związek Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 16:50
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - pisze prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atak Sowietów na Polskę. Nota ZSRR: "państwo polskie przestało istnieć"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 08:14
17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na tyły polskich wojsk. ZSRR zajął olbrzymie tereny Polski, zaczęły się masowe represje. Polski ambasador dostał notę, że „państwo polskie przestało istnieć” – odmówił jej przyjęcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezależna historyk z Grodna Ina Sorkina z nagrodą im. Lwa Sapiehy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 10:48
Dr Ina Sorkina była zwolniona z pracy przez władze Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego za obronę języka białoruskiego i usuwanych z uczelni kolegów. Nagrodę im. Lwa Sapiehy wręczono jej w piątek w Pałacu Potockich w Warszawie.
rozwiń zwiń