Raport Białoruś

Białoruś: polska delegacja uczciła pamięć ofiar w Kuropatach. "Pamięć ludzkiej tragedii i ludzkiej brutalności"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 23:59
Delegacja MSZ i kancelarii prezydenta złożyła kwiaty na miejscu masowych stalinowskich mordów w Kuropatach pod Mińskiem. Według różnych szacunków spoczywać tu może od kilkudziesięciu tysięcy do 250 tysięcy ofiar egzekucji NKWD. Obecne władze Białorusi nie postawiły tu nawet pomnika, a zbrodnie stalinowskie to dla nich temat tabu.
Wiceminister spraw zagranicznych Polski Konrad Pawlik oraz podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Maciej Klimczak składają wieńce pamięci pomordowanych w Kuropatach
Wiceminister spraw zagranicznych Polski Konrad Pawlik oraz podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Maciej Klimczak składają wieńce pamięci pomordowanych w Kuropatach Foto: Ambasada RP w Mińsku/MSZ/Twitter

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Konrad Pawlik oraz podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Maciej Klimczak upamiętnili w sobotę w Kuropatach pod Mińskim ofiary stalinowskich represji, w tym Polaków.

- Przyjechaliśmy do Mińska, żeby oddać hołd wszystkim ofiarom totalitaryzmu w tym symbolicznym miejscu, jakim są Kuropaty - powiedział wiceminister Pawlik, który dzień wcześniej uczestniczył w Smoleńsku w uroczystościach poświęconych ofiarom katastrofy Tu-154.

Czytaj także: zbrodniami Stalin na Białorusi zajmie się społeczny trybunał >>>>

Pytany o postęp rozmów ws. ekshumacji ofiar spoczywających w Kuropatach, wiceminister powiedział, że chciałby aktywizacji dialogu ze stroną białoruską. - Pracujemy nad tym. Dialog historyczny powinien być spokojny, wyważony i prowadzony przede wszystkim przez historyków, ekspertów i odpowiednie instytucje, które zajmują się upamiętnieniami - powiedział.

Historycy szacują, że w Kuropatach spoczywa od 30 tys. do 250 tys. ofiar sowieckich represji z lat 1937-1941, w tym Polacy. Do tej pory przeprowadzono tam bardzo nieliczne ekshumacje.

Według polskich oraz niezależnych białoruskich historyków Kuropaty mogą być jednym z miejsc pochówku ofiar zbrodni katyńskiej, i to właśnie tam należałoby zbudować ostatni, brakujący cmentarz katyński.

(Fot. MSZ/Ambasada RP w Mińsku)

''

"Pamięć ludzkiej tragedii i ludzkiej brutalności"

W obecności ambasadora Polski Leszka Szerepki oraz Polaków z Białorusi goście złożyli w imieniu polskiego prezydenta Bronisława Komorowskiego wieniec pod krzyżem upamiętniającym pomordowanych Polaków, a następnie pod trzema krzyżami poświęconymi wszystkim ofiarom stalinowskich represji, spoczywającym w tym miejscu.

Drugi wieniec w imieniu Związku Polaków na Białorusi złożyli nieuznawani przez władze w Mińsku przewodniczący ZPB Mieczysław Jaśkiewicz oraz szefowa mińskiego oddziału związku Helena Marczukiewicz.

Modlitwę pod krzyżem poświęconym Polakom, w trakcie której polonijne chóry Polonez, Społem i Cantus Cordis wykonały pieśni patriotyczne i religijne, poprowadził ks. Roman Foksiński.

Mieczysław Jaśkiewicz powiedział PAP, że dla Polaków mieszkających na Białorusi rocznica mordu w Katyniu to "przede wszystkim pamięć: pamięć ludzkiej tragedii i ludzkiej brutalności".

Podkreślił, że w piątek msze w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej odbyły się w Grodnie oraz wielu innych miejscach grodzieńszczyzny, m.in. w Raduniu, Wołkowysku, Lidzie i Indurze.

Miejscowi Polacy złożyli także wieńce i zapalili znicze pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu garnizonowym w Grodnie, upamiętniającym około 180 oficerów Wojska Polskiego w tych terenów zamordowanych w Katyniu.

Dodał, że wśród ofiar Katynia był ppor. Antoni Jaśkiewicz, nauczyciel w Rogoźnicy pod Grodnem. - Mój dziadek miał ośmioro braci. Możliwe, że to ten najmłodszy, bo on też był nauczycielem. Zabrano go do wojska i zginął po nim ślad. Ale trudno powiedzieć, czy to on, bo Jaśkiewiczów jest dużo - powiedział.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Tydzień pamięci ofiar represji totalitarnych na Białorusi. Porządkowanie Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 15:21
Trwa sprzątanie uroczyska Kuropaty na obrzeżach białoruskiej stolicy. Spoczywają tam dziesiątki tysięcy ofiar stalinowskich egzekucji. To część obchodów rozpoczętego właśnie tygodnia pamięci ofiar represji totalitarnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzyż w Kuropatach pamięci białoruskich elit rozstrzelanych przez NKWD

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 20:38
W uroczysku Kuropaty pod Mińskiem ustawiono nowy krzyż, który upamiętnia ofiary stalinowskich egzekucji na Białorusi. W Kuropatach może spoczywać nawet 250 tysięcy ofiar stalinowskich egzekucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zatrzymanie na cmentarzu. ”To nie mityng, a modlitwa”

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 22:00
Białoruska milicja zatrzymała 23 uczestników akcji mającej upamiętnić Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych oraz kilkoro dziennikarzy. Wśród zatrzymanych był też ośmioletni chłopczyk – piszą białoruskie niezależne media. Po kilku godzinach wszystkich zwolniono.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziady na Białorusi. ”Na miejscu egzekucji NKWD jest wysypisko śmieci”

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 17:06
Na Białorusi miejsca egzekucji stalinowskich upamiętnia jedynie opozycja białoruska. Z okazji święta zmarłych, Dziadów, opozycja organizuje co roku marsz do jednego z takich miejsc, do Kuropat. Miejsca zbrodni NKWD nie są upamiętniane przez władze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zbrodnie Stalina zbada społeczny trybunał

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 22:56
Niezależni historycy i działacze powołali trybunał do spraw zbrodni stalinowskich. Jak podkreślają – ten temat w oficjalnej historiografii nie istnieje, jest faktycznie zakazany.
rozwiń zwiń