Raport Białoruś

Na Dziady białoruski marsz do Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 15:00
W niedzielę białoruskie środowiska niezależne organizują marsz z Mińska do uroczyska Kuropaty, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy pomordowanych przez stalinowskie NKWD.
Przejście do Kuropat w 2004 roku
Przejście do Kuropat w 2004 rokuFoto: KChP-BNF/http://www.narodnaja-partyja.org

Marsz jak co roku organizowany jest w niedzielę przypadającą przed świętem zmarłych. Pochód ze stolicy Białorusi do podmiejskiego uroczyska organizuje białoruska opozycyjna Konserwatywno-Chrześcijańska Partia (BNF), którą kieruje z zagranicy Zianon Paźniak, dzięki któremu świat dowiedział się o miejscu masowych mordów.

Akcja odbędzie się zgodnie z tradycją – od parku Czeluskińców do uroczyska Kuropaty ludzie przejdą z biało-czerwono-białymi flagami i nowymi krzyżami, które ustawią na miejscu stalinowskiej kaźni. Tak jak zawsze rozpocznie się o godzinie 11 miejscowego czasu, po czym pochód wyruszy i o 15 w Kuropatach zaplanowano mityng. Obecne władze Białorusi nie upamiętniły godnie miejsca rozstrzelania setek tysięcy ludzi – ale zgodnie z zamysłem partii Paźniaka pomnik budują tam zwykli ludzie, na własnych plecach przynosząc proste, drewniane krzyże.

Juraś Bielenki, wiceprzewodniczący KChP-BNF powiedział Radiu Swaboda, że pochód ma swoje głębokie znaczenie. – Białorusinom potrzebna jest solidarność, zwłaszcza w obliczu takich wyzwań, jak budowa ośrodka rozrywki przy Kuropatach – powiedział. Organizatorzy chcą, by do akcji jak co roku dołączyli przedstawiciele innych ruchów i partii.

Dziady, ku pamięci przodków, będą obchodzone również w innych regionach Białorusi. W sobotę w Świsłoczy odbyła się akcja pamięci Konstantego Kalinowskiego, podczas której zatrzymano kilku uczestników marszu.  W poniedziałek wieczór pamięci planowany jest w Bobrujsku, Homlu i w innych miastach. W Mińsku w poniedziałek organizacja Memoriał upamiętni 75-rocznicę rozstrzelania grupy białoruskich intelektualistów w Kuropatach. Kierownik mińskiego oddziału Memoriału Uładzimir Romanouski mówi, że organizatorzy planują objazd miejsc kaźni w Mińsku: to Ciwali, Łoszyca, Traścianiec, park Czeluskińców, Kuropaty. Memoriał zamierza także uczcić pamiątkowym znakiem polskich oficerów rozstrzelanych na Białorusi.

4 listopada KChP-BNF zamierza uczcić miejsce kaźni w Łoszycy.

svaboda,org/narodnaja-partyja.org (KChP-BNF)/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl: Katyń >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Dziady na grobie tysięcy ofiar Stalina w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2011 07:52
Na Białorusi obchodzone są Dziady - dzień pamięci przodków. W tym dniu Białorusini zorganizowali wiec w Kuropatach, gdzie może spoczywać nawet ćwierć miliona osób. Wśród nich są również Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

200 tysięcy bezimiennych ofiar Stalina w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 14:00
Lawon Barszczeuski: za rządów Aleksandra Łukaszenki postawiono kilka pomników Stalina na Białorusi, ale nie wybudowano memoriału w Kuropatach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obok Kuropat powstaje centrum rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 16:21
Olbrzymia restauracja, plac zabaw dla dzieci, ruska bania, sala bankietowa z widokiem na miejsce spoczynku ofiar zbrodni stalinowskiej – taki kompleks powstaje tuż przy Kuropatach, pisze niezależny białoruski portal "Narodnaja Wola”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Na Białorusi rozstrzelano ponad 16 tys. Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 18:09
Od września 1939 r. do czerwca 1941 r. zabito na Białorusi co najmniej 8,6 tys. polskich oficerów i 8 tys. polskich cywilów – powiedział białoruski historyk Ihar Kuzniacou na polsko-białoruskiej konferencji naukowej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja przeciw budowie restauracji koło Kuropat

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 15:00
W internecie rozpoczęto akcję zbierania podpisów przeciw budowie wielkiej restauracji w bezpośrednim sąsiedztwie Kuropat pod Mińskiem, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy ofiar NKWD z lat 1937-1941.
rozwiń zwiń