"Widziałem Polskę zdradzoną". Czy wyciągnęliśmy wnioski z II wojny światowej?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 18:00
Książka pierwszego ambasadora USA w powojennej Polsce wciąż wywołuje dyskusję. – Nasz kraj zdradziła polityka prowadzona m.in. przez Stany Zjednoczone – oceniał w "Notatniku Dwójki” historyk prof. Rafał Habielski.
Audio
  • Prof. Rafał Habielski o książce "Widziałem Polskę zdradzoną" (Notatnik Dwójki)
Fragment okładki książki Widziałem Polskę zdradzoną
Fragment okładki książki "Widziałem Polskę zdradzoną" Foto: materiał prasowy

Autor, pierwszy ambasador USA w powojennej Polsce, był naocznym świadkiem stopniowego zawłaszczania całego aparatu państwowego przez komunistów. Jego relacje utwierdza fakt, że z racji pełnionej funkcji miał częste osobiste kontakty z całą elitą polityczną tamtych czasów. Książka "Widziałem Polskę zdradzoną" przedstawia realną politykę administracji Stanów Zjednoczonych, która bardzo często ignorowała zalecenia swojego przedstawiciela w naszym kraju. Arthur Bliss Lane, manifestując swój protest przeciwko sfałszowanym przez komunistów wyborom, zrezygnował z pełnienia funkcji ambasadora.

Historyk prof. Rafał Habielski powiedział w "Notatniku Dwójki", że książka ta nie straciła na aktualności. Zaraz po jej opublikowaniu - po angielsku i polsku - dużo się o niej mówiło i była ona traktowana jako narzędzie krytyki polityki nieżyjącego już prezydenta Roosvelta i Stanów Zjednoczonych wobec Związku Sowieckiego w końcowej fazie II wojny światowej.

- Z polskiej perspektywy była traktowana jako bardzo interesujące źródło przestawiające sytuację w Polsce. Dzisiaj, po latach, można na tę książkę spojrzeć inaczej, uniwersalizować ją, zastanawiać się nad tym, jak się ma polityka sowiecka do polityki Rosji Putinowskiej – podkreślał gość radiowej Dwójki.

Zadając sobie pytanie o sam tytuł tej książki, zwrócił uwagę, ze Polskę m.in. zdradziła polityka prowadzona przez USA.

- Kraj ten był niewzruszony na wszelkie próby próśb, sugestii i namów co do tego, żeby usztywnić swoje stanowisko wobec Związku Sowieckiego w finałowym okresie wojny i wziąć w opiekę nie tylko Polskę, ale całą tę część Europy, która była od 1944 roku zajmowana przez Moskwę. O ile jeszcze Brytyjczycy, przy cały cynizmie i realności rozumienia polityki przez Churchilla, podejmowali jakieś próby, by pomagać, tworzyć mechanizm gwarantujący obszarowi Europy Środkowej niepodległość, o tyle Stany Zjednoczone w tym czasie żadnych tego typu działań podejmować nie chciały – mówił prof. Rafał Habielski.

Rozmawiała Ewa Stocka-Kalinowska.

pp/mc

Czytaj także

Ciastko z pieprzykiem. Życie Heleny Grossówny

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 16:00
– Była aktorką w stylu amerykańskim, wszechstronnie uzdolnioną. Znakomicie tańczyła, świetnie śpiewała, sprawdzała się i w dramacie, i w komedii – mówił filmoznawca dr Krzysztof Trojanowski o jednej z największych gwiazd przedwojennego kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szkoła na granicy", czyli koszary zamiast dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 20:32
O książce Gezy Ottlika, jednym z najważniejszych dzieł prozy węgierskiej XX wieku, porozmawiamy we wtorek z autorem jej przekładu - Tadeuszem Olszańskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy i Żydzi. Tysiąc lat wspólnego życia

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 12:00
– Chcieliśmy sprawdzić, ile pamiętają Polacy w miejscowościach, w których jeszcze przed wojną Żydzi stanowili nawet 70 procent mieszkańców – mówiła w Dwójce Zosia Biernacka z Muzeum Historii Żydów Polskich, które zorganizowało mobilną wystawę "Muzeum na kółkach".
rozwiń zwiń