Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 14:30
Dwójka zaprasza do Zakopanego na 39. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Festiwal łączy w sobie muzykę klasyczną z podhalańską, która była źródłem inspiracji kompozytora.
Audio
  • O programie i festiwalowych spotkaniach opowiada Joanna Domańska z Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego
Karol Szymanowski przy pianinie w swojej pracowni
Karol Szymanowski przy pianinie w swojej pracowniFoto: Schabenbeck Henryk/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wątek roli kobiet w życiu Szymanowskiego jest tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia. W autorskim monodramie Hanny Zbyryt  pt. "Zośka" na podstawie "Dzienników czasu wojny" Zofii Nałkowskiej zobaczymy niespełnioną miłość pisarki do kompozytora. Tematem spotkań przygotowanych przez Fundację "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" będą opowieści o kobietach "rodzinnych": o matce, siostrach, siostrzenicy, rodzinie, domu i o kobietach "zakopiańskiego modernizmu": Helenie Roj-Rytardowej, Marusi Kasprowiczowej, Zofii Stryjeńskiej.

11 wydarzeń festiwalowych odbędzie się w różnych wnętrzach związanych z historią Zakopanego, stanowiąc dodatkową atrakcję dla słuchaczy.

Część muzyczną festiwalu wypełnią koncerty w wykonaniu artystów z kraju i zagranicy m.in.: Orkiestra AUKSO, Łukasz Długosz (flet), Tinayu Zhou (fortepian), Janusz Wawrowski (skrzypce), Kwartet AIRIS, Ewa Biegas (sporan), Oscar Prados (laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego, Katowice 2012).

Data: 23 - 31 lipca

Organizator: Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego

Współorganizatorzy: UM Zakopane, Fundacja "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości", Muzeum Tatrzańskie, Związek Podhalan, Opera Krakowska


Czytaj także

Karol Szymanowski. Uśmiechem kupował wielbicieli

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 05:50
Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Choć wyrósł w rodzinie ziemiańskiej, jego muzyka na początku XX wieku zawładnęła europejskimi salonami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztuki piękne pod Tatrami", czyli jak Podhale inspiruje artystów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 18:00
Pejzaże Leona Wyczółkowskiego, oryginalna ceramika i domy w stylu zakopiańskim stworzonym przez Stanisława Witkiewicza. To wszystko można znaleźć w nowym albumie "Sztuki piękne pod Tatrami".
rozwiń zwiń