- Można porównać profesora Włodzimierza Kotońskiego chyba jedynie do profesora Sikorskiego, w sensie liczby uczniów i znaczenia jakie odegrał dla nauczania - opowiadał w audycji "Wybieram Dwójkę" Paweł Szymański. Kompozytor podkreślał, że Włodzimierz Kotoński interesował się dokonaniami swoich uczniów również w ostatnich latach swojego życia. - Czuło się, że nadal jest naszym opiekunem i w tej chwili będzie to poczucie pustki, że zabrakło dobrego i życzliwego opiekuna.
Innym wychowankiem Włodzimierza Kotońskiego jest Paweł Mykietyn, który opowiadał w Dwójce, że swojemu nauczycielowi zawdzięcza swoją karierę zawodową. - To był najlepszy z możliwych profesorów tutaj w Polsce, w latach 90. Był wspaniałym, ciepłym człowiekiem, który zapytany kiedyś na czym polega jego sekret uczenia kompozycji, odpowiedział: na nie uczeniu - wspominał Mykietyn.
Włodzimierz Kotoński (ur. 1925) był absolwentem Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Stworzył pierwszą w Polsce kompozycję elektroniczną: "Etiuda konkretna (na jedno uderzenie w talerz)" (1959), wykonaną podczas "Warszawskiej Jesieni" w 1960 r.
Od 1958 kompozytor należał do stałych współpracowników Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, pracował również w innych ośrodkach muzyki elektronicznej (Niemcy, Francja, Szwecja). W latach 1974-76 pełnił funkcję naczelnego redaktora muzycznego Polskiego Radia oraz naczelnego dyrektora muzycznego Polskiego Radia i Telewizji.
W latach 1983-89 był prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (polskiej sekcji ISCM/SIMC). Od 1967 do 1995 był wykładowcą kompozycji w Akademii Muzycznej w Warszawie, wśród jego uczniów znajdują się m.in. Paweł Szymański, Hanna Kulenty, Stanisław Krupowicz, Tadeusz Wielecki, Edward Sielicki, Jacek Grudzień i Paweł Mykietyn.
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych wspomnień Włodzimierza Kotońskiego nagranych przez Ewę Szczecińską i Piotra Matwiejczuka.
bch, ac