XVII Festiwal Warszawa Singera. "Kultura żydowska jest rozwibrowaną energią"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 18:00
- Kultura żydowska jest też kulturą zaznaczania życia. Oczywiście z jednej strony pobrzmiewa klezmerska nuta, ale z drugiej jest jednak jakiś rodzaj nowego życia. Chcemy dołożyć kolejną cegiełkę i silnie zaznaczyć obecność Żydów, kultury, wspólnej historii - mówił w Dwójce Remigiusz Grzela, współorganizator Festiwalu Warszawa Singera.
A poster advertising the 17th Jewish Culture Festival - Singers Warsaw.
A poster advertising the 17th Jewish Culture Festival - Singer's Warsaw.Foto: Photo: http://shalom.org.pl/en/dla-mediow/

Posłuchaj
14:13 _PR2_AAC 2020_08_21-17-10-08.mp3 Remigiusz Grzela o XVII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (Wybieram Dwójkę)

dybuk fronty.polaczone.jpg
Książka Szymona An-skiego "Dybuk. Między dwoma światami"

XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera rozpoczyna się 22 sierpnia i odbędzie się w siedmiu dzielnicach stolicy. Jednak w tym roku, ze względu na wymogi sanitarne, odbędzie się również online. Koncerty, spektakle i autorskie spotkania pojawią się w przestrzeni internetowej, dzięki czemu będą dostępne dla odbiorców kultury na całym świecie.

- W tym roku do synagogi może wejść tylko 50 osób, więc będzie nieco inaczej. Zawsze były otwarte okna i drzwi, ludzie stali też na zewnątrz. Tym razem większość festiwalu będzie online - zapowiadał Remigiusz Grzela. Dodał, że tegoroczna odsłona jest bogata w spotkania i dyskusje. - Wydaje mi się, że jest konieczność zapraszania ludzi do dialogu, nawet jeżeli jest ograniczona publiczność z powodu reżimu sanitarnego. Trzeba się ze sobą spotkać, spojrzeć sobie w oczy i z powrotem spróbować stać się wspólnotą. Myślę, że rozmowa jest istotnym elementem tego typu wydarzeń, jak Festiwal Warszawa Singera, ponieważ wiele z niej wynika. Możemy stawiać pytania, próbować pewne rzeczy nazwać - podkreślił gość audycji.

Czytaj też:

Jak mówił współorganizator festiwalu, to wydarzenie pokazuje również ocalałą kulturę żydowską. - Gołda Tencer mówi zawsze, że teatr powszechny się wtrąca, a żydowski pamięta. I to jest pamięć, która powoduje, że pewne rzeczy trzeba przepracować. Dlatego będę prowadzić na ten temat rozmowy: jak radzić sobie z traumą, jak radzono sobie z nią w czasie wojny. W tym wypadku pojawi się dwoje bohaterów: prof. Irena Veisaite – ocalona z zagłady wspaniała humanistka, która miała wpływ na budowanie społeczeństwa obywatelskiego na Litwie, a także Daniel Passent, który stracił rodziców w czasie wojny. I ten temat traumy wojennej przenosimy na temat pandemii - opowiadał Remigiusz Grzela.

W programie też między innymi oprowadzanie po cmentarzu żydowskim na Bródnie i dyskusja, jak być ortodoksyjnym Żydem w Polsce oraz spacer śladami żydowskich bazarów, warsztatów, sklepów i fabryk. Festiwal potrwa do końca sierpnia, a zakończy go koncert Pawła Szamburskiego online.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Remigiusz Grzela (Kierownik Literacki Teatru Żydowskiego, współorganizator Festiwalu Warszawa Singera)

Data emisji: 21.08.2020

Godzina emisji: 17.10

Czytaj także

Jak podróżować świadomie po Izraelu?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 15:30
- Świadomość wymaga, żeby budować zrozumienie tego, w jakich sytuacjach się znajdujemy. Naszym celem jest pokazanie wielu różnych perspektyw i punktów, w których pojawiają się kłopoty - mówi Jarosław Ziółkowski z Pracowni Odpowiedzialnej Podróży post-turysta. 
rozwiń zwiń