Prof. Wiktor Osiatyński o prawach człowieka

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 10:30
Spotkanie z autorem książki "Prawa człowieka i ich granice" poprowadziła Hanna Maria Giza.
Audio

"Prawa człowieka to nie jest magiczny klucz, który otwiera wszystkie drzwi do sprawiedliwości i szczęścia. To tylko jedna z zasad, które powinny obowiązywać w demokratycznym państwie prawa. Same prawa nic nie znaczą. Konieczne jest, żeby tych praw używać. Muszą też istnieć instytucje, które na straży tych praw stoją" – napisał prof. Wiktor Osiatyński.

Jest paradoksem demokracji, że chociaż demokracja służy prawom człowieka, to prawa człowieka są w niej silnie zagrożone, a często mają się gorzej niż w dyktaturze. Dzieje się tak dlatego, że przy braku demokracji ludzie są bardziej skłonni szanować tych, którzy o prawa człowieka się upominają. W państwach demokratycznych większość ludzi nie interesuje się prawami człowieka, gdyż nie są im do niczego potrzebne. Wybierają taki tryb życia, który sprawia, że ich prawa zagrożone nie są. Nie ma więc wielkich ofiar, a o prawa człowieka walczą mniejszości.

Gość "Sezonu na Dwójkę" podał też trzy jaskrawe przykłady naruszenia praw człowieka w rozmaitych demokracjach:

- Sokrates został skazany na śmierć w uczciwym, praworządnym procesie, Hitler powoływał się na legitymację demokratyczną. Pierwszą zaś demokratyczną decyzją podjętą w Polsce po 1989 roku było usunięcie nosicieli wirusa HIV z terenu najbogatszej w kraju gminy Konstancin.

Jakie są źródła praw człowieka? Czym one są i jak się mają do praw obywatela? Kto powinien stać na straży tych praw? Między innymi o tym mówił prof. Wiktor Osiatyński w audycji Hanny Marii Gizy.

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Chcą sprzedać polską kulturę

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2011 11:20
Zapominamy, że kultura jest towarem i to znakomitym. Polska oferta kulturalna mogłaby się stać naszym najlepszym produktem eksportowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambitni politycy to niespełnieni architekci

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 00:25
Hasło "nowy człowiek w nowych domach" było popularne w latach powojennych, gdy odbudowywano Warszawę. Czy dzisiaj tęsknota za uporządkowanym światem ma jeszcze rację bytu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konopnicka uciekła od swoich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 14:30
23 maja minęła 170. rocznica urodzin poetki, która - jak się okazuje - próbowała uciec od narzuconego jej stereotypu literatki z panteonu.
rozwiń zwiń