Przepisy kuchni polskiej pod okupacją

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 14:44
Zapraszamy na rozmowę o tym, jak radzono sobie podczas okupacji, co jedzono, jak gromadzono i pozyskiwano żywność.
Sierpień 1944 r. Kuchnia powstańczej stołówki w gmachu Adrii przy ul. Moniuszki 10
Sierpień 1944 r. Kuchnia powstańczej stołówki w gmachu "Adrii" przy ul. Moniuszki 10Foto: Eugeniusz Lokajski/wikimedia/cc

W audycji zajrzymy do domowych kuchni, zapleczy restauracji, spiżarni, na uliczne targowiska i do kryjówek szmuglerów z czasów II wojny światowej. Pretekstem do rozmowy jest książka "Okupacja od kuchni" Aleksandry Zaprutko-Janickiej. To opowieść o czasach, w których za nielegalne świniobicie można było trafić do Auschwitz, warzywa hodowano w podwórkach kamienic, żołędzie wykorzystywano na kilkanaście sposobów, a zużytymi fusami handlowano na czarnym rynku.

***

Na "Kwadrans bez muzyki" zapraszamy we wtorek (18.08) w godzinach 15.00-15.15. Audycję poprowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk.

mc/bch

Czytaj także

Kawiarnie wiedeńskie. Biblioteki serwujące kawę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 10:00
- Czytanie gazet w kawiarniach przetrwało do dziś. W tych lepszych lokalach dostępnych jest i 200 tytułów prasowych z całego świata - opowiadała Wanda Klenczon, badaczka antropologii kulinarnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy wdowa po Grochowiaku podawała gołąbki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 15:00
Czasy ajencji Małgorzaty Grochowiakowej Monika Małkowska wspominała jako najświetniejsze - kulinarnie i intelektualnie - lata warszawskiego lokalu "U plastyków". Rozmawialiśmy bowiem o kuchni schyłkowego PRL.
rozwiń zwiń