Europa na widelcu, czyli historia pewnego sztućca

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 18:00
Czy widelec naprawdę trafił do Francji z Polski? M.in. o tym w audycji "Droga przez mąkę" opowie mediewista Łukasz Kozak.
Ostatnie wydarzenia w świecie polityki pokazały, że widelce mogą służyć nie tylko do jedzenia, lecz także do niedyplomatycznych zachowań (zdj. ilustracyjne)
Ostatnie wydarzenia w świecie polityki pokazały, że widelce mogą służyć nie tylko do jedzenia, lecz także do niedyplomatycznych zachowań (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/CC0 Public Domain

Kiedy w Europie zaczęto korzystać z tego sztućca? Czy Paolo Veronese został wezwany przed Trybunał Świętej Inkwizycji z powodu widelca, który namalował na swoim obrazie? O miejscu widelca w kulturowej historii Europy porozmawiamy w związku z niedawną "forkgate".

To żartobliwe określenie odnosi się do słów wiceszefa MON Bartosza Kownackiego, który po zakończeniu negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców Caracal powiedział o Francuzach: "to są ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu".

***

Na "Drogę przez mąkę" w sobotę (22.10) w godz. 10.00-10.30 zaprasza Łukasz Modelski.

mc/kd

Czytaj także

Szalone małże płyną do Polski. Smaki prosto z Chile

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 12:00
- Oczywiście wino, owoce morza, owoce suszone. Ale są też produkty mniej oczywiste - wyliczała Katarzyna Kaźmierska z Ambasady Republiki Chile w Warszawie, opowiadając o kuchni chilijskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze prawo restauracji: nie zadzieraj z kelnerem

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 14:00
– Niezbyt dobrze jest podpaść komuś, kto nas karmi – mówił Jakub Milszewski, współautor książki "Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć zanim wyjdziesz coś zjeść".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nad Bałtykiem. Nie tylko kebab, lecz także śledzie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 14:00
W ostatnią wakacyjną sobotę w audycji "Droga przez mąkę" o nadbałtyckiej kuchni rozmawialiśmy z Dorotą Mintą, psychoterapeutką i smakoszką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia w "Jeżycjadzie": tanio, mącznie, pomysłowo

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 12:00
- Pierwsze tomy "Jeżycjady" przypadają na czasy, kiedy sklepy nie zachwycały swoim asortymentem. Patrząc na stoły bohaterów tego cyklu widać, jak zmieniają się czasy - mówiła o jedzeniu w powieściach Małgorzaty Musierowicz Małgorzata Minta.
rozwiń zwiń