"Nie ma już Lądka" - takie słowa poetka Joanna Mossakowska usłyszała od swoich sąsiadów, gdy powódź zabrała pomnik św. Jana Nepomucena z lądeckiego mostu. Utrata siedemnastowiecznego symbolu miasta dla wielu mieszkańców stał się tragicznym świadectwem powodzi i utratą symbolu miasta.
14:46 Kwadrans 2024_10_24-11-00-15.mp3 Gdzie jest Jan Nepomucen z Lądka? Historia mostu zerwanego przez powódź (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)
Gdzie jest Jan? Odbudowa mostu w Lądku-Zdroju
Miłośnicy historii Lądka-Zdroju podejmą próbę odbudowy zabytkowego, kamiennego mostu. Nadal szukają jednak swojej rzeźby. Na razie nie udało się ustalić, gdzie znajduje się św. Jan Nepomucen. Zabytek został zniszczony 15 września, gdy przez miejscowość przechodziła fala powodziowa po przerwaniu tamy w Stroniu Śląskim.
Symbol Lądka i wielkie poszukiwania
Jak mówią zaangażowani w poszukiwania, most przetrwał powódź w 1997 roku, tym razem żywioł okazał się potężniejszy. Rzeka Biała Lądecka zabrała kamienne balustrady oraz figurę świętego Jana Nepomucena, umieszczoną tam na początku XVIII wieku. - Podczas poszukiwań porwanych przez rzekę elementów mostu udało się znaleźć dwie czapy balustrady - mówi Krystian Takuridis, prezes lądeckiego towarzystwa historyczno-eksploracyjnego.
Czytaj także:
Cenny zabytek i atrakcja turystyczna
Powódź odsłoniła na moście kamień z wyrytą datą jego budowy - rok 1565. W przyszłym roku minie więc 460 lat od jego powstania. Kamienny, dwuprzęsłowy most położony jest w centrum Lądka-Zdroju. Od lat 70. ubiegłego wieku znajduje się w rejestrze zabytków. Oprócz tego, że łączył dwa brzegi Białej Lądeckiej, był też obowiązkowym punktem na mapie turystycznej regionu, chętnie odwiedzanym przez kuracjuszy i mieszkańców. - To symbol miasta - zaznacza Krystian Takuridis.
Most świętego Jana ma wyjątkową konstrukcję, jest zbudowany z kamienia łamanego. Umieszczona na nim figura patrona mostów i ochrony przed powodziami kilka lat temu została odrestaurowana. Dziś prowadzona jest w Internecie zbiórka na odbudowę całego zabytku.
Jan Nepomucen
Jan Nepomucen, znany także jako Jan z Pomuku, był czeskim duchownym, kanonikiem, wikariuszem generalnym archidiecezji praskiej. Jedna z teorii na temat jego śmierci mówi, że Nepomucen nie chciał zdradzić tajemnicy spowiedzi żony króla, Zofii Bawarskiej. Stąd Jan stał się patronem spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących. Kult świętego rozwijali głównie jezuici, rozprzestrzeniający go na ościenne kraje, w tym Polskę, Austrię czy Niemcy.
***
Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz i Aldona Łaniewska-Wołłk
Data emisji: 24.10.2024
Godz. emisji: 11.10
IAR/zch/am/wmkor