Stanisław Kiałka. Jezuita i rycerz Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 14:00
- W niczym nie przypominał pomnikowego bohatera konspiracji. To był cichy, spokojny człowiek - wspominała Stanisława Kiałkę córka jego dowódcy "Wilka".
Audio
  • Stanisław Kiałka. Jezuita i rycerz Armii Krajowej (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Stanisław Kiałka był m.in. kawalerem Krzyża Virtuti Militari, na zdjęciu
Stanisław Kiałka był m.in. kawalerem Krzyża Virtuti Militari, na zdjęciuFoto: Polish govt/Wikipedia

- Był niezwykle ofiarny. Chodził w podartych butach i wygłodniały. Choć miał pieniądze organizacji w kieszeni, nie kupił nawet kajzerki - opowiadała z kolei Wanda Cejko, ps. "Marika”. Przyszła żona bohatera audycji poznała go na zesłaniu w Workucie. W 1945 roku został on skazany na 15 lat katorgi, skróconej później do 11. SB inwigilowało go aż do śmierci w roku 1980.

Co istotne, Stanisław Kiałka był przed wojną jezuitą (niższe święcenia kapłańskie). Od 1939, za zgodą zakonu, działał w konspiracji. Był m.in. adiutantem gen. Aleksandra Krzyżanowskiego. Okazało się, że formacja jezuicka bardzo przydała się w podziemiu…

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku
Prowadził:
Anna Lisiecka

Goście: Wanda Cejkówna, ps. Marika; Danuta Szyksznian, ps. Sarenka; Irena Tyman-Baranowska, ps. Baśka; Tadeusz Żuk, ps. Kot (działacze konspiracji), a także dr Olga Krzyżanwoska (córka Aleksandra Krzyżanowskiego, ps. Wilk) oraz prof. Piotr Niwińksi (Uniwerystet Gdański) i prof. Tomasz Balbus (IPN)

Data emisji: 17.11.2014
Godzina emisji:
21.00

mm/jp

Czytaj także

Bombardowanie Wielunia – symbol nazistowskiego okrucieństwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 11:30
– Nie było żadnych racjonalnych powodów, by zniszczyć zupełnie bezbronne i nieufortyfikowane miasto – mówił w Dwójce Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, o nalocie, który stał się początkiem wojny totalnej lat 1939-1945.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Franciszek Bunsch. Bez pomnika" – audycja Wojciecha Markiewicza

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 17:15
W "Opowieściach o zmroku" przedstawiliśmy sylwetkę i wspomnienia wybitnego przedstawiciela krakowskiej szkoły grafiki warsztatowej, wieloletniego profesora Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie przez 30 lat prowadził pracownię drzeworytu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tylko we Lwowie". Emanuel Schlechter i jego miasto

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 12:00
- W 1939 roku nie uciekł z bratem do Rumunii ani do Ameryki śladami Tuwima, lecz szukał schronienia właśnie we Lwowie. Ta decyzja kosztowała całą jego rodzinę życie - opowiadał Jan Kulig, miłośnik i badacz twórczości Emanuela Schlechtera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operacja "Ostra Brama". Finał...

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 10:00
Zapraszamy do wysłuchania czwartej części cyklu poświęconego przebiegowi akcji "Burza" na Wileńszczyźnie.
rozwiń zwiń