Anthony Bourdain największą popularność zyskał dzięki telewizyjnym programom kulinarno-podróżniczym. I choć przede wszystkim był wybitnym kucharzem, to jedzenie było dla niego tylko pretekstem do poruszania głębszych tematów.
- W pewnym momencie wszedł w misję pokazywania ludziom świata za pomocą jedzenia. Jego osobowość bardzo szybko rozsadziła ramy programu kulinarnego, wszyscy go kochali nie dlatego, że uczyli się od niego gotować, tylko dlatego, że uczyli się jeść i rozmawiać przy jedzeniu, być razem. Po jego śmierci odezwało się wielu działaczy ze środowiska proislamskiego, które mówiły, że bardzo mało osobowości telewizyjnych zrobiło dla pozytywnego wizerunku islamu tak dużo, jak on - mówi Aga Kozak.
Kuchnia francuska. Paul Bocuse we wspomnieniach
Bourdain był też jednak postacią kontrowersyjną. Przeklinał, nie stronił od mocnych ocen, pozował na kogoś obrażonego. - On był celebrytą, przestał być szefem kuchni, sam podkreślał, że wybrał ścieżkę bycia gwiazdą telewizji, twarzą na autobusach i billboardach. To ciekawe, że osoba, która była de facto kucharzem, została jedną z twarzy wiodących stacji informacyjnych. CNN dość mocno zaryzykowało, wpuszczając do swojej stajni polityczno-ekonomicznej osobę, która miała robić program o jedzeniu - przyznaje dziennikarka Małgorzata Minta.
Prowadzący nazywa natomiast Bourdaina pierwszym plotkarzem kuchni XXI wieku. Dlaczego? O tym w nagraniu.
Anthony Bourdain zmarł 8 czerwca w Kaysersberg-Vignoble we Francji śmiercią samobójczą.
***
Tytuł audycji: Droga przez mąkę
Prowadzi: Łukasz Modelski
Goście: Aga Kozak i Małgorzata Minta (dziennikarki i blogerki kulinarne)
Data emisji: 19.06.2018
Godzina emisji: 12.00
mg/bch