Coraz częściej słyszymy, że obecny system żywienia, oparty na hodowli zwierząt, jest nieekologiczny i nieekonomiczny. Sporo osób przechodzi na weganizm, a ogromną popularnością cieszą się roślinne zamienniki dań.
Paweł Brylski wyjaśnia, że wiąże się to z kategorią "comfort food" wprowadzoną w latach 60. przez psycholog dr Joyce Brothers: - Doszła ona do wniosku, że w sytuacjach stresu sięgamy po potrawy wysokokaloryczne, które kojarzą się z bezpieczeństwem dzieciństwa. Myślę, że stąd powodzenie wielu zastępników tradycyjnych potraw, które zapewniają komfort powrotu do "kokona" i pozwalają pozostać, z powodów etycznych, ekologicznych czy nawet towarzyskich, weganinem - wyjaśnia Brylski.
Ekspert opowiada także o soylencie, czyli substytucie pożywienia w formie koktajlu i podaje przepis na kaszkę pieszoną będącą odpowiednikiem staropolskich dań z kaczki. Wyjaśnia też, dlaczego - jego zdaniem - jeśli ludzkość zacznie kolonizować Marsa, nie wyśle tam wynalazców ani menedżerów tylko działkowców.
***
Tytuł audycji: "Drogą przez mąkę"
Prowadzi: Łukasz Modelski
Gość: Paweł Brylski (literaturoznawca, twórca bloga nokuchwa.pl)
Data emisji: 30.01
Godzina emisji: 12.00
mg/bch