Z Syberii do niepodległej Łotwy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2015 16:00
Książka "W butach do tańca przez syberyjskie śniegi" opisuje sowiecki terror, łagry, katorżniczą pracę, głód i walkę z upodleniem.
Audio
  • Rozmowa z autorką książki "W butach do tańca przez syberyjskie śniegi" (Magazyn europejski/Dwójka)
Fragment okładki książki Sandra Kalniete W butach do tańca przez syberyjskie śniegi
Fragment okładki książki Sandra Kalniete "W butach do tańca przez syberyjskie śniegi"Foto: materiały promocyjne

Urodziła się w tajdze, ale przez lata nie zadawała pytań o to, jak się tam znalazła. Jej rodzina została zesłana na Syberię, gdzie poznali się rodzice. W latach 80. dojrzała już Sandra Kalniete postanowiła dowiedzieć się, dlaczego zginęli jej dziadowie, a ta ciekawość uczyniła ją jedną z czołowych postaci łotewskiej walki o odzyskanie niepodległości. W końcu opisała losy swej rodziny w książce, która właśnie ukazuje się w języku polskim nakładem Wydawnictwa Znak, dzięki wsparciu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Rekonstruując losy swoich bliskich, autorka odtwarza dzieje całego narodu. Właśnie o to, dlaczego postanowiła napisać tę książkę, Sandrę Kalniete, dziś eurodeputowaną, zapytała Barbara Schabowska.

Warsztaty, konkursy, konsultacje dotyczące możliwości pozyskania dofinansowania z Funduszy Europejskich, Beczkowóz ze smaczną i zdrową wodą do picia, animacje, pokazy filmów, zajęcia edukacyjne  - to tylko niektóre atrakcje programu "Europa zmienia Warszawę", który przez cały tydzień odbywał się w stolicy. Chodziło w nim nie tylko o poszerzenie wiedzy o samej Unii Europejskiej, ale też o zaprezentowanie mieszkańcom miasta, które placówki lub przedsiębiorstwa czerpią ze środków Unijnych, zatem jak  w  sposób realny Europa Zmienia Warszawę. Monika Pilch rozmawiała z Piotrem Paradowskim z Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy oraz uczestnikami wydarzenia.

W brytyjskim Birmingham od wtorku trwa przegląd nowych form scenicznych, czyli BE Festival. Jego twórcy celują w jak największą interdyscyplinarność spektakli oraz wzmocnienie lokalnych i międzynarodowych wspólnot artystycznych. Z jednym z założycieli festiwalu - Miguelem Oyarzunem rozmawiała Hanna Szczęśniak. Informacje o programie dostępne na stronie befestival.org.

A jakie tematy związane z UE znalazły się w tym tygodniu w prasie europejskiej - o tym nasi korespondenci.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Justyna Piernik

Data emisji: 13.06.2015

Godzina emisji: 13.30

mm/mc

Czytaj także

Wacław Sieroszewski. Niepokorny Polak w krainie Jakutów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 05:35
79 lat temu, 20 kwietnia 1945 roku, zmarł Wacław Sieroszewski, pisarz, działacz niepodległościowy, etnograf, poseł i senator II RP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sowieckie deportacje z krajów bałtyckich w 1941

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 06:04
14 czerwca 1941 rozpoczęły się masowe deportacje obywateli Litwy, Łotwy i Estonii w głąb ZSRR. Na Syberię przesiedlono wówczas 18 tys. Litwinów, 15 tys. Łotyszy i 10 tys. Estończyków. Bilans ofiar sowieckiego panowania nad Bałtykiem miał wzrastać jeszcze przez pół wieku.
rozwiń zwiń